Understanding of the relation between football and identity: Immigrant football clubs
Futbol ve kimlik ilişkisini anlamak: Göçmen futbol kulüpleri
- Tez No: 496053
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Topluluğu Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Göçmen grupları, göç ettikleri ülkelerde kimliklerini, kim olduklarını ve nereden geldiklerini göstermek için çeşitli yollara başvurmaktadır. Kimi zaman giydikleri kıyafetlerle ya da evlerinin camlarına astıkları bayraklarla kim olduklarını daha görünür kılarlar. Kimi zamansa bunu inşa ettikleri kurumlar üzerinden yaparlar, bu bir etnik okul da olabilir, bir spor kulübü de. Bu tezde, göçmen grupları tarafından kurulmuş futbol kulüpleri incelenmektedir. Kulüp-göçmen grubu ilişkisi, kimlikliğin yeniden inşası ve bu süreçte futbolun ve kulübün kimliğin bir parçası olma durumu üzerinden incelenmiştir. Durumu daha iyi anlayabilmek adına, Salman Akhtar'ın kimlik inşası kuramı tezin temelini oluşturmakta ve Akhtar'ın kuramının göçmenlerle futbol arasındaki ilişkide nasıl görünür bir hale geldiği örneklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Immigrant groups are using variety of things for showing their identities, where they came from and who they are to wide society. Sometimes these items can be visible as clothes, flags of the country of origin, but sometimes they put their identities on the institutions that they created. Such institutions can be a foundation, ethnic school or sport clubs. In this dissertation, football clubs that created by immigrant groups investigated as a part of their identities of particular immigrant groups. For better understanding their relation between their football clubs Salman Akhtar's definition of identity construction used. Even there can be found a lot of example all over the globe, in this dissertation four football clubs selected as cases.