Dynamics of the Turkish art market: A comprehensive empirical study
Türk sanat piyasasının dinamikleri: Geniş kapsamlı ampirik çalışma
  1. Tez No: 496059
  2. Yazar: EMRE SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Güzel Sanatlar, İşletme, Economics, Fine Arts, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez, Türkiye'de en kapsamlı sanat değeri endeksini oluşturmaktadır ve 1990-2016 döneminde 413 sanatçının satışa çıkmış 32.391 adet eser verisinin şahsen toplananmasından oluşmuştur. Ayrıca, Türk sanat piyasasındaki 2016 yılına kadar olan veriler de bu tez ile güncellenmiştir. 2005 - 2016 dönemi içerisinde Türkiye yüksek hızlı büyüme oranlarının yanı sıra siyasi istikrara da tanık olduğu için bu dönem çok önemli ve ilginçtir. Sanat piyasası, ilgili dönem boyunca istikrarlı bir şekilde büyümüştür. Bununla birlikte, istikrar belirsizliğe yol açmıştır ve 2011'den bu yana Turkiye ve bölgesinde siyasi bir istikrarsızlık ve belirsizlik yaşanmaktadır. Elde edilen sonuçlar, Türk sanat piyasasının yerel borsaya göre performansını düşük seviyede olduğu, ancak global sanat ve borsalara kıyasla daha yüksek getirilere neden olduğunu göstermektedir. Nedensellik analizinin sonuçları, yerel sanat piyasası ve borsalar arasında bir geribildirim etkisi olduğunu göstermektedir. Ayrıca bu tez, Arap Baharı'nın ve Türkiye'deki siyasi riskin, 2010'dan sonra Türk sanat piyasasının azalan getirilerinin başlıca nedenleri arasında yer aldığını bulmaktır.
Özet (Çeviri)
This dissertation constructs the most comprehensive art price index in Turkey and uses 32,391 manually collected sales transactions, including artworks of 413 artists over the period 1990–2016. Furthermore, the dissertation updates the art market data till 2016, and from the period of 2005–2016 is a crucial and interesting period as Turkey not only experienced record high growth rates but also witnessed political stability. The art market has grown steadily over the period under concern. However, stability leaves to uncertainty, and since 2011 Turkey and its region have experienced a political instability and uncertainty. The results indicate that the Turkish art market underperforms the domestic stock market, but leading to the higher returns compared to global art- and stock markets. The results from the causality analysis indicate that there is a feedback effect between the domestic art- and the stock markets. The dissertation also finds that the Arab Spring and the political risk in Turkey are among the main reasons for the diminishing returns of the Turkish art market after 2010.