Judicial review: Sources of legitimacy and the case of Turkey
Anayasa yargısı: Meşruiyet kaynakları ve Türkiye örneği
- Tez No: 496070
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BOROVALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Law, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 368
Özet
Anayasa mahkemeleri, halkın iradesini yansıtan meclislerin aldığı kararları denetleme yetkisine sahip oldukları için kimilerince anti-demokratik kurumlar olmakla eleştirilmektedir. Tezin ilk kısmında bu eleştiriye cevaben kullanılabilecek olan, anayasa yargısının meşruiyetine dair farklı yaklaşımlar incelenmektedir. Bu yaklaşımların; demokrasi, katılım hakları, bireysel özgürlükler, çoğunlukçuluk gibi konulara bakış açıları arasındaki farklılıklar vurgulanmakta, zayıf ve güçlü yönlerinin neler olduğu tartışılmaktadır. Tartışmadan çıkan temel sonuçlardan biri, demokrasinin yalnızca katılım haklarının kullanımından ve çoğunlukçuluk prensibinden ibaret görülmediği takdirde pekala anayasa yargısıyla uzlaşabileceğidir. Bununla paralel olarak, anayasa yargısının meşruiyeti onun hakları koruma işleviyle yakından ilintilidir. Tezin ikinci kısmında ise tüm bu tartışmaları Türkiye örneği üzerinden düşünmek amaçlanmaktadır. Türkiye'de anayasa mahkemesi 1961 Anayasası ile kurulmuş olduğu için çalışmada büyük oranda bu döneme odaklanılmaktadır. 1961 Anayasası'nı hazırlayan Kurucu Meclis'teki tartışmalar tezin ilk kısmında ortaya konan teorik yaklaşımlar ışığında değerlendirilmektedir. Bu tartışmalardan çıkarılan temel sonuçlardan biri Türkiye'de anayasa yargısının kuruluşunda temel hakların yanısıra toplumun belli bir kesimin sahip olduğu siyasi tercihlerin diğerleri karşısında korunmasının da amaçlanmış olduğudur. Bu amaçlardan birincisi demokratik açıdan meşru iken ikincisi sorunludur.
Özet (Çeviri)
Constitutional courts are criticized by some as being anti-democratic institutions since they have the authority of reviewing the decisions of the parliaments, which represent the will of the people. The first part of the thesis examines different approaches concerning the legitimacy of judicial review that can be used for responding to this criticism. The differences among these approaches regarding their perception of issues such as democracy, participatory rights, individual liberties and majoritarianism are stressed and the potential weaknesses and strengths of these approaches are discussed. One of the primary conclusions of this discussion is that when democracy is not perceived as being limited to the use of participatory rights and the principle of majority rule, then it can indeed compatible with the practice of judicial review. Parallel to this, the legitimacy of judicial review is closely related with its function of rights protection. The second part of the thesis aims to consider all these questions through the case of Turkey. Since the Constitutional Court in Turkey was established as part of the 1961 Constitution, the study will mostly focus on this period. The discussions in the Constituent Assembly, which drafted the 1961 Constitution, are examined within the light of the theoretical approaches illustrated in the first part of the study. One of the primary conclusions suggested by these discussions is that, alongside rights protection, the establishment of judicial review in Turkey aimed to protect the political preferences of a certain group of citizens against the others. While the first of these aims is compatible with democratic legitimacy, the second one is problematic.