Influencing factors on purchasing intentions of OTC (Over-the-counter) products
Eczanelerde tezgah üstü satılan ürünleri satın alma davranışını etkiyen faktörler
  1. Tez No: 496071
  2. Yazar: SEVGİ SALMAN ÜNVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİME SEZGİN, PROF. DR. NİMET URAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Eczanelerde Tezgahüstü satılan (Over the Counter- OTC) ürünler kişilerin kendi kendilerine uygulayabilecekleri basit sağlık çözümleri için kullanılan ilaç grubudur. Özellikle kendi kendine tedavi uygulama (self-care) son dönemde önem kazanan bir kavramdır.. Son dönemde OTC ürün kavramı konusunda çalışmalar ve pazar hızlı bir büyüme gösterirken, bu alanda yapılan bilimsel çalışmalar hala kısıtlı sayıdadır. Oysa reçeteli ilaç alımından farklı olarak OTC ürün alımı, müşteri davranışlarını incelemek açıaından uygun bir alandır. Bu alanda daha fazla çalışma yapılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışmanın en önemli amacı, OTC ürün satın alma eğitimi ve algınan davranış kontrolü üzerinde etkisi olan faktörleri belirlemektir. Bu çalışma, bireysel faktörler olarak sağlık bilinci ve riskten kaçınma, mantıksal faktörler olarak ta fiyat bilinci ve bilgi düzeyinin satın alma davranışı üzerine etkisini ortaya koyarken, bilgi düzeyi ve satın alma kararına katılımın algınan davranış kontrolü üzerine etkilerini ortaya koymayı hedeflemiştir. Çalışmanın temel aldığı kuram olan Planlı Davranış Kuramı'na uygun olarak geliştirilen araştırma modeli test edilerek, Türk OTC ürün tüketicisinin satın alma niyetini belirleyen faktörler incelenmiştir. Modelin temelinin mümkün olduğu kadar sağlam olması için kalitatif öncü çalışmalar yapılmıştır. Çalışma da araştırmacı anket çalışması ile veri toplayarak modeli 'Yapısal Eşitlik Modeli'ne göre analiz etmiştir. Çalışma sonucuna göre sağlık bilinci ve bilgi seviyesi satın alma tutumunu etkiyen önemli unsurlar olarak belirlenirken, bilgi düzeyi ve satın alma kararına katılım algılanan davranış kontrolü üzerinde etkili bulunmuştur. Satın alma niyetinin satın alma tutumu ve algılanan davranış kontrolünden direk etkilendiği gösterilirlen, öznel normların satın alma niyeti oluşturmada etkili olmadığı gösterilmiştir. Çalışma sonuçları incelendiğinde, OTC ürün üreticilerine, pazarlama profesyonellerine ve hatta eczacı ve hekimlere yönelik bir çok stratejik öneriler getirilmiştir. Bunun yanı sıra sağlık otoriteleri için de değerlendirmeye alabilecekleri önemli veriler sunulmuştur. Ayrıca, OTC ürün alanında Planlı Davranış Kuramı'nı temel alan bir modeli test ederek, pazarlama literaturüne değerli bilgiler sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Over-the-counter (OTC) products are the medicine or medicine-like products that can be sold directly to a consumer. OTC products are usually easily accessible products for the treatment of common and simple health conditions that are generally the symptomatic relief of mild situation as a self-care action. (2) The consumer behavior researches are relatively new/rare in the pharmaceutical market. This research area is very open to new studies to be conducted. The objective of the study is to reveal which personal (health consciousness, risk averseness) and rational (price consciousness, the level of knowledge and involvement in purchase decision) factors affect consumers attitude towards OTC products and perceived behavioral control on OTC products. This research aimed to study the influencing factors on consumer purchase intention of OTC products in Turkey. The research model is based on Theory of Planned Behaviour (TPB). To develop a strong research model, a qualitative part of the research was designed. The qualitative part was established from a) In-depth interviews and focus group studies. Then, the quantitative part was structured to conduct a main survey to test the proposed model. At the final part, the research model was tested by structural equation modeling (SEM). The results indicated that health consciousness, and level of knowledge of the Turkish consumers affect their attitudes towards OTC products. Moreover, the level of knowledge and involvement in purchase decision affect perceived behavioral control of the consumer. Both attitude towards OTC products and perceived behavioral control are seen as the important predictor of purchase intention of OTC products. On the other hand, the subjective norm has no significant effect on purchase intention. The findings of the qualitative and quantitative research of this research provided some suggestion as several strategies for the OTC manufacturers and marketers, and pharmacists and physicians, as also for policy makers to be taken into account. In addition, this study provided beneficial information to marketing literature in the area of pharmaceutical marketing.