The determinants of corporate cash holdings in Turkey
Türkiye'de kurumsal nakit tutmayı belirleyen faktörler
- Tez No: 496072
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, gelişmekte olan bir ekonomiye sahip Türkiye'deki kurumsal nakit tutmayı belirleyen faktörler halka açık firmalar üzerinden incelenmiştir. Çalışma kapsamında 2000 yılından 2016 yılına kadar olan süre zarfında 387 adet firmaya ait yıl ve firma bazında toplam 3.557 adet gözlem kullanılmıştır. Analizlerimizde panel data metodu kullanılmıştır. İnceleme sonuçlarımız net işletme sermayesi ve nakit tutma arasında negatif ve belirgin bir ilişki olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte beklentimize paralel olarak kaldıraç oranı düşerken nakit tutma seviyesinin arttığı gösterilmiştir. Ayrıca firma büyüklüğünün nakit tutma üzerinde hem negatif hem de belirgin bir etkisinin olduğu da ifade edilmiştir. Diğer yandan, karlılık ve nakit tutma kararı arasında pozitif bir ilişki olduğu kanıtlanmıştır. Bu durum daha karlı firmaların daha fazla nakit bulundurduğunu göstermektedir. Aynı zamanda Türkiye'deki parlamenter seçimlerin nakit tutma kararı üzerindeki etkisi de incelenerek literatüre katkı sağlanmıştır. Literatürdeki ilgili kaynakları da göz önüne alarak parlamenter seçim bir belirsizlik ölçüsü olarak kabul edilmiş ve seçim yılları ile seçimden önceki yıllarda firmaların nakit tutma oranlarının arttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigate the determinants of cash holdings of publicly traded firms in a developing country, namely Turkey. We use the data of 3,557 firm-year observations from 2000 to 2016 belonging to 387 publicly traded firms. We run a panel data method in our analysis. The results show that there is a significant and negative association between NWC and cash holdings. Moreover, in consistent with our expectations, we find that level of cash holdings increases when leverage decreases. We also show that size has not only negative but also a significant impact on cash holdings. On the other hand, we provide empirical evidence that profitability is positively correlated with cash holdings. It means that the more profitable the firms are, the more cash they hold. We also contribute to the literature by investigating the impacts of Turkish parliamentary elections on the cash holdings. Considering the related literature, we use parliamentary elections as a measure of uncertainty and we show that firms increase their level of cash holdings in and before the year of parliamentary elections.