An application of mergers and acquisitions of banking sector in Turkey
Türkiye' de bankacılık sektörü birleşme ve satın almaları üzerine bir uygulama
  1. Tez No: 496073
  2. Yazar: DİLAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDA SELİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Küreselleşme dünya üzerindeki tüm sistemleri etkilediği gibi finansal sistemleri de etkilemiştir. Bu etkiler kimi zaman olumlu, kimi zamansa olumsuz sonuçlar ortaya çıkartmıştır. Bu bağlamda bankacılık sektöründe hizmet veren şirketler kar marjlarını arttırmak için çeşitli yollar ile (satın alma ve birleşmeler) yatırımlarını arttırmış ve küreselleşmenin bir sonucu olarak dünya pazarında önemli roller almaya başlamışlardır. Öte yandan bu satın alma ve birleşmeler küreselleşmenin bir sonucu olmasının yanında bizzat küreselleşmenin gelişmesine de katkı sağlamıştır. Bankaların satın alma ve birleşmeleri son yıllarda artış göstermektedir. Bu artış birleşme ve satın almalar ile ilgili daha çok çalışma yapılması ihtiyacını ortaya çıkartmıştır. Bu çalışma da bu ihtiyacın bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada 2002-2016 yılları arasında Türkiye' de birleşme ve satın almaya konu olman 11 bankalar incelenmiştir. Buna ek olarak Türkiye Bankalar Birliğinden alınan 66 adet finansal rasyo kullanılmıştır. Faktör analizi ile 66 adet finansal gösterge içinden anlamlı gruplar oluşturularak, bu göstergeleri en iyi temsil eden göstergeler belirlenmiştir. Faktör Analizinden çıkan sonuç doğrultusunda en anlamlı göstergeler ile probit model kurularak birleşme veya satın almaya konu olan bankaların performansları ölçülmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalization has affected all systems around the world as well as financial systems. These effects were sometimes positive and sometimes resulted in negative results. In this context, companies in the banking sector have invested in a variety of ways to increase profit margins (acquisitions and mergers) and have begun to play an important role in the global market as a result of globalization. On the other hand, these acquisitions and mergers are not only a result of globalization but also contributed to the development of globalization itself. Banks' purchasing and merging have increased in recent years. This increase has led to the need for further work on mergers and acquisitions. This work has also emerged as a result of this need. In this study, between the years of 2002-2016 in Turkey it was also examined 11 banks being subject to mergers and acquisitions. In addition, 66 financial ratios are used from the Banks Association of Turkey recieved. By factor analysis, significant groups were formed from 66 financial indicators and the best representatives were identified. It is aimed to measure the performances of the banks subject to merger or acquisition by establishing the probit model with the most meaningful indicators in the direction of the result of factor analysis.