Globalization and the interaction of popular culture with social media
Küreselleşme ve popüler kültürün sosyal medya ile etkileşimi
  1. Tez No: 496094
  2. Yazar: SAMET EFE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE RANA TEKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kürselleşme; teknolojinin gelişimi ve toplumsal değişimle birlikte tüketim kültürü ile popüler kültürün ortaya çıkmasına neden olmuştur. Popüler kültür ve küreselleşmenin bir etkisi olarak tüketim kültürü, toplumlarda önemli değişikliklere neden olmakta, insanlar artık sosyalleşme mecrası olarak sosyal medyayı kullanmaktadır. İnsanlar özgürlük arayışlarının, toplumsal ve bireysel etkileşimlerinin odağına sosyal medyayı koymaya başlamış, gözetleme kültürü ve hızlı tüketim anlayışı, toplum ve insanların gündelik yaşamlarındaki davranış ve kararlarını en çok etkileyen unsurlar haline gelmiştir. Sosyal medyanın popüler kültüre ve toplumsal davranışlara önemli etkilerinin olduğu ve toplumsal değişimin odağında küreselleşme ile birlikte ortaya çıkan yeni iletişim araçları ve sosyal medya kullanımının olduğu söylenebilir. Bu araştırma küreselleşme ve bir sonucu olarak ortaya çıkan kültürel değişimin sosyal medya ile etkileşimini ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
With the development of technology and social change, globalization has led to the emergence of popular culture with the consumption culture. Consumption culture as an effect of globalization and popular culture causes significant changes in societies, and people now use social media as a socializing medium. People have begun to put social media at the center of social and individual interactions and search for freedom. Culture of surveillance and trends of fast consumption have become the most influential factors in the behavior and decision making processes of societies and people's everyday lives. It can be said that social media has a significant influence on popular cultural and social behavior, and that the focus is on the new mass media and social media usage emerging as a result of globalization. This research aims to reveal the interaction of social media with globalization and cultural changes emerging as a result of globalization.