Kurumsal gönüllülük deneyiminin çalışanların sivil toplum algısına etkisinin araştırılması
A researh on the effects of participation to the corporate volunteer programs on employees' civil society perception
- Tez No: 496097
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ALPER AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Projeler ve Sivil Toplum Kuruluşları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Şirketlerin toplumsal konularda ne derece sorumluluk sahibi olduğu son 30 yıldır hem şirketler hem de tüketiciler nezdinde tartışılan bir konudur. Kurumsal sosyal sorumluluk kavramı Avrupa ve Amerika'da toplumsal hareketlerin ve kamuoyunun şirketlere yönelik artan baskıları sonucunda şirketlerin gündeminde yer almaya başlamış, işletmelerin sosyal sorumluluklarını yerine getirip getirmedikleri sorgulanır olmuştur (Özdemir, 2009). Türkiye'de 1990'lardan itibaren sivil toplumun gelişimi, sivil toplum kuruluşlarının sayısındaki artış ve uluslararası şirketlerin Türkiye pazarına girmeye başlaması ile birlikte çeşitli kurumsal sosyal sorumluluk projeleri de hayata geçirilmeye başlamıştır. Hayata geçirilen bu projelerde zaman zaman şirket çalışanları da aktif olarak yer almakta, çeşitli gönüllü faaliyetlerde bulunmaktalardır. Bu araştırmada çalıştıkları şirketlerin kurumsal sosyal sorumluluk projelerinde gönüllü olarak yer alan çalışanlarının bu deneyimden nasıl etkilendikleri, sivil toplum algılarının ne şekilde değiştiği ve toplumsal konulara olan farkındalıklarında değişiklik olup olmadığı konu edilmiştir. Tüm kurumların gönüllülük projelerinin aynı olması için Adım Adım kapsamında kurumsal iyilik koşusuna katılan şirketler seçilmiş, Kasım 2016 ve Kasım 2017 İstanbul Maratonu'na katılan kurumsal gönüllüler ile anket çalışması hayata geçirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The part that the companies should play in social issues has been a topic of discussion for both companies and the consumers for the last 30 years. The concept of corporate social responsibility has begun to appear in the agendas of corporate companies in Europe and the U.S. due to the increasing pressure on the companies by the civil movements and the public. It has also begun to be questioned whether these corporate companies fulfill their social responsibilities. More and more companies have started to execute social responsibility projects in Turkey after the development of civil society, the increase in the number of NGO's, and introduction of multinational companies to Turkish market in 1990's. The employees are actively involved in those projects occasionally and they engage in volunteerism. In this research, it has been questioned how those employees are affected from the volunteering that they had engaged in their companies in terms of change in civil society perception and their awareness towards social issues. In order to work on the same voluntary activity among all the companies, the Adım Adım project and the voluntary runners of corporate teams in Adım Adım Initiative were selected and a survey was conducted among the volunteers who had participated to Istanbul Marathons in November 2016 and November 2017.