Aristotle's ethics and politics
Aristoteles'te etik ve politika
- Tez No: 496096
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA KEMAL KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Felsefe tarihi boyunca, etik üzerine çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Etik kavramının gelişim süreçleri ve etik türleri üzerine, düşünürler farklı bakış açıları ortaya koymuşlardır. Çalışmamıza yön verecek olan ise, felsefe tarihinin ilk çağdaki en önemli isimlerinden biri olan ve etik konusunda sistemli düşünceleriyle dikkat çeken Aristoteles olacaktır. İlk bölümde Aristoteles'in etik anlayışında önemli bir yer tutan iyi, mutluluk, erdem konularına yer verilerek erdemin belirlenmesinde kullanılan“orta olma”kavramı üzerinde durulmuştur. Daha sonra etik erdemler ve düşünce erdemleri ayrıntılarıyla açıklanmıştır. İkinci bölümde ise Aristoteles'in siyaset anlayışına yer verilerek siyaset ve etik arasındaki bağlantı vurgulanmaya çalışılmış ve ardından anayasa ve yönetim biçimleri sınıflandırılarak en iyi yönetim biçimi açıklanmaya çalışılmıştır. Bizim bu çalışmadaki temel amacımız ise, felsefede etik konusundaki kavramsal çerçeveyi değerlendirmek ve Aristoteles'in etik konusundaki düşünceleriyle, bu düşüncelerin siyasetle ilişkisinin ne olduğunu ortaya koymaya çalışmaktır. Anahtar Kelimeler; etik, iyi, mutluluk, erdem, siyaset, anayasa,
Özet (Çeviri)
Various studies have been carried out on ethics throughout the history of philosophy. Philosophers have manifested different perspectives on the development processes of the concepts of ethics and types of ethics. What will guide my study will be Aristotle who is one of the most important names in the history of philosophy in the early ages and draws attention with systematic considerations about ethics. In the first section, emphasis has been placed on the notion of“being the mean”which is used in the determination of virtue by taking the issues such as good, happiness and virtue into consideration. Later, ethical virtues and virtues of thought were explained in detail. In the second section, attempts have been made to place emphasis on the connection between politics and ethics taking Aristotle's sense of politics into consideration, and then, to explain the best regime by classifying the constitution and the regimes. My basic objective in this study is to evaluate the conceptual framework of ethics in philosophy, and try to present the Aristotle's thoughts on ethics and the relationship between these ideas and politics. Keywords; Ethics, good, happiness, virtue, politics, constitution.