A mother, a daughter and a son: Qualitative analysis of family therapy process with an adult family
Anne, kızı ve oğlu: Yetişkin bir ailenin aile terapisi sürecinin nitel analizi
  1. Tez No: 496098
  2. Yazar: SEZİN ÖTER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUDUM SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırma yetişkin bir ailenin bir yıllık aile terapisi sürecini inceleyen kalitatif bir araştırmadır. Aile 3 yetişkin kişiden oluşmaktadır. Anne, kız çocuk ve erkek çocuk. Araştırmanın amacı; bireylerin, aralarındaki diyalektik etkileşimlerin ve ailenin yapısının, psikoterapötik duruş ve terapistin sistemik terapinin farklı evrelerinde kullandığı tekniklerle sağlanan değişimini araştırmaktır. Terapistin kendi içsel dinamikleri de bu sürece dahil edilmiştir. Kalitatif analiz için bir yıl boyunca yapılan seansların içerisinden, tüm aile üyelerinin bulunduğu 8 seans seçilmiştir. Değişen aile dinamiklerini anlamak amacıyla tematik analiz kullanılmıştır. Sonuç bölümü ailenin bir sene içerisindeki gelişimleri ile uyumlu olarak 4 zaman aralığına bölünmüştür. Her zaman dilimi 3 ana temadan oluşmaktadır: aile dinamiklerindeki değişim, terapist müdaheleleri ve terapistin içsel süreçleri. Sonuçlar, ilgili literatür ve terapötik yaptırımları üzerinden tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This is a qualitative single case study of a yearlong family therapy process conducted with a family composed of a mother and her two adult children. The aim of the study was to investigate how change came about in different phases of the therapeutic process. The therapist's stance and the techniques she employed were the variables explored. Change was evaluated in multiple levels: individuals, dyadic interactions and family structure as a whole. Therapist's own reflections were also in the focus. A total of 8 sessions were selected and examined in detail the attain the goals of the study. To ensure coherence, selection of the sessions was based the criterion of all three family members' being present in the session. Thematic analysis was carried out to understand the changing dynamics in sessions. Results were presented in four time periods which were identified in accordance with the progress of the family during the year. Each time period was studied with respect to three themes: change in family dynamics, therapist interventions and therapist reflections. Results were discussed in light of current literature, along with their therapeutic implications.