Association of mothers' mentalization and psychosomatization with adult daughters' psychosomatization: A mixed-method study
Annelerin zihinselleştirme ve psikosomatizasyonunun yetişkin kızların psikosomatizasyonu ile ilişkisi: Karma yöntem çalışması
  1. Tez No: 736881
  2. Yazar: ÇAĞLA UÇAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALEV ÇAVDAR SİDERİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada annelerin bedenselleştirme ve zihinselleştirme düzeyleri ile kızlarının bedenselleştirmesi arasındaki ilişkiyi anlamak amaçlanmıştır. Çalışmanın nicel kısmında yetişkin kız çocuklarının bedenselleştirmesinin yordayıcıları olarak annenin bedenselleştirme ve zihinselleştirme düzeyleri araştırılırken, niteliksel kısımda ise anne-kız çiftlerinin öznel deneyimleri ve ilişkisel bağlamları hakkında bilgi edinilerek bulguların bütünleştirilmesi hedeflenmiştir. Araştırmanın nicel kısmına 18-65 yaş aralığında olan 78 anne-kız çifti dahil edilmiştir. Anket paketi, Bilgilendirilmiş Onam Formu, Demografik Bilgi Formu, Somatizasyon Ölçeği (SS), Yansıtıcı İşleyiş Ölçeği (RFQ-8), Ebeveyn Yansıtıcı İşleyiş Ölçeği (PRFQ)'den oluşmakta olup, PRFQ ölçeği sadece annelere verilmiştir. Nicel araştırma bulguları, annenin bedenselleştirme düzeyinin kızının bedenselleştirme düzeyini yordadığını göstermiştir. Araştırma hipotezleri Çoklu Adımsal Regresyon analizi ile test edilmiştir. Kız çocuklarının fiziksel tanı almış bir hastalığa sahip olması en güçlü yordayıcı olarak bulunmuştur. Ayrıca, annenin zihinselleştirme düzeyi kız çocuğunun bedenselleştirmesini önemli ölçüde yordamazken, kız çocuğunun kendi zihinselleştirme kapasitesindeki yetersizliğin (hipomentalizasyon) bedenselleştirmesini yordadığı görülmüştür. Araştırmanın nitel kısmında, 18-65 yaş aralığında olan 6 anne-kız çifti ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmeler Tematik Analiz ile analiz edilmiş, ve beş ana tema ortaya çıkmıştır: (1) psikosomatik şikayetlerin tetikleyicileri, (2) bedenselleştirmenin etkileri, (3) duygularla başa çıkma, (4) anne ile ilişki, (5) kuşaklar arası aktarım. Nitel araştırmanın bulguları, negatif duyguları paylaşmama ve bedenselleştirme eğiliminin anneden kıza aktarıldığını göstermiştir. Çalışmanın son kısmında, nitel ve nicel araştırma bulguları ilgili literatür kapsamında yakınsayan ve farklılaşan noktalarıyla birlikte tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of the current study was to understand the association of the psychosomatization and mentalization of the mothers with the psychosomatization of the daughters. In order to achieve this aim, the current study was designed as mixed-method research, including a quantitative component to address maternal psychosomatization and mentalization as predictors of adult daughter's psychosomatization, and a qualitative component to complement the findings by providing information on the relational context and subjective experience. For the quantitative part of the study, 78 mother-adult daughter dyads aged between 18-65 were included. The survey package consisted of the Informed Consent Form, the Demographic Information Form, the Somatization Scale (SS), the Reflective Functioning Questionnaire (RFQ-8), Parental Reflective Functioning Questionnaire (PRFQ). PRFQ, was only given to mothers. The results of the quantitative study showed that the somatization level of mothers was predictor on daughter somatization. The research hypotheses were tested via Multiple Stepwise Regression. The physical diagnosis of daughter was found as the strongest predictor. Also, while mother mentalization significantly did not predict daughter somatization, daughters' own hypomentalization predicted their somatization. In the qualitative part of the study, semi-structured interviews were conducted with 6 mother-adult daughter dyads aged between 18-65. These interviews were analyzed by Thematic Analysis, the five main themes emerged: (1) triggers of psychosomatic complaints, (2) effects of somatization, (3) dealing with emotions, (4) relationship with the mother, and (5) intergenerational transmission. The qualitative study findings showed that the tendency of withhold negativity and somatization was transmitted from mother to daughter. In addition, the burden of unexpressed and unverbalized emotions found expression in their bodies as a symptom. In the last section of the study, the findings of the quantitative and qualitative studies were discussed in the scope of the relevant literature convergently and divergently.