Seyda Molla Hâlit Korkusuz ve el-Hadîsu's-Sahîh adlı eseri
Seyda Molla Hâlit Korkusuz and his work named el-Hadisus Sahih
  1. Tez No: 496150
  2. Yazar: İBRAHİM AYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
İslâm tarihi boyunca hadîs, Kur'an'dan sonra müslümanların ikinci ana kaynağı olarak kabul edilmiştir. Hadîslerin mevsûkiyetini ortaya koymak için hadîs usûlü ile ilgili çok sayıda eser telif edilmiştir. Cumhuriyet sonrası dönemde şark medreselerinde eğitim gören Molla Halîd Korkusuz da bu alanda eser telif edenlerden biri olmuştur. Molla Hâlid Korkusuz, eserinde ilk dönemlerden itibaren günümüze kadar kullanıla gelen hadîs usûlündeki kavramlar ile ilgili genel bilgiler vermiştir. Ayrıca bu alanda tartışmaya medar olan konuları ayrıntılı bir şekilde işlemiştir. Bunların yanında hadîs tarihi ve usûlü alanında iz bırakan saygın âlimlerin hayatları ve eserleri hakkında tanıtıcı bilgiler sunmuştur. Yine Molla Halîd, bahse konu olan eserinde hadîslerin sıhhatinin göreceliliği, hadîs sıhhat tespitinde kullanılan yöntemleri ve sıhhat açısından hadîslerin sıralaması gibi konuları ele almıştır. Bu doğrultuda sünnî âlemde Şeyhayn diye kabül edilen Buhârî ve Müslim'e yöneltilen eleştirileri dile getirip konuyla ilgili verilen cevapları nakletmiştir. Molla Halîd'in eseri eklektik bir yapıda olup alanda yazılan çok sayıda eserden alıntılar içermektedir. Şark medrese geleneğinde hadîs eğitiminin sathi düzeyde olması ve yazma geleneğinin az olmasına rağmen müellifin böyle bir eser telif etmesi eseri önemli kılmaktadır. Biz de bu çalışmada eserin hadîs alanında ki usûl geleneğine yaptığı katkıyı ve şark medrese eğitimindeki yerini incelemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Hadith has been accepted as the second major source of Muslims after the Qur'an during the history of Islam. Numerous works related to the tradition of the Hadith have been written to put forth the dependability of hadiths. Mollah Hâlid Korkusuz, studied in eastern madrasah, has been one of who has written works in this field too. Mollah Hâlid Korkusuz has given in his work general information about the concepts which has had been used in hadith method from the first periods to these days. Also, he has handled subjects which were debated in this field. Besides these, he has presented informative information about the esteemed scholars who have left a mark in history and method of hadith. And also Mollah Hâlid has handled the subjects like variability of hadiths' authentic, the methods in which were used in determining of hadith authentic and hadiths' category in terms of authentic in this work. In this direction he has handled the criticisms directed to Bukhari and Muslim who were accepted Sheikhayn of sunni world and has transmited the answers which were given about the subject. The work of Molla Hâlid is in an eclectic style and contains quotations from numerous works written in the field. Despite the tradition of Hadith education in the eastern madrasah is superficial and the tradition of writing is small, writer's writing such a work makes it important. In this study, the contribution of the work to tradition in the field of Hadith and its place in eastern madrasah education have been studied.