Uganda'da dini anlayış
Understanding religion in Uganda
- Tez No: 496177
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN BALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın konusu, Uganda halkları aralarında dini anlayıştan oluşmaktadır. Bu tezin amacı Ugandalılar ne kadar dini ve Yüce Yaratıcı ile ilgili kavramları hem yabancı dinler gelmeden önce hem de geldikten sonra düşüncelerini incelemek. Ama bu araştırma'ya göre Ugandalılar diğer toplumlarda olduğu gibi aklında dini kavramları vardı fakat yabancı dinler öğrettiği gibi değilmiş çünkü onlarda kutsal kitabı ya da yazısı bulunmamaktadır. Bu çalışmamızda Ugandalılar din ile ilgili düşünceleri ve dini durumu konusu yabancı dinler gelmeden önce günümüze kadar Uganda'daki din ile ilgili kitaplara, gazetelere, hikâyelere vb. ve yurtdışındakilere bakarak incelenmiştir. Çalışmamız giriş, üç bölüm, sonuç ve ekten oluşmaktadır. Girişte din önemi ve bazı araştırmacılar tarafından verilmiş olan tanımlar genel bakışı yer almaktadır. Birinci bölüm Uganda tarihi kısacası ve yabancı dinler gelmeden önce dini durum nasıldı yanı geleneksel dini ve sonrasında yabancı dinler nasıl etkilediğini yer almaktadır. İkinci bölüm ise 1800 sonrasında yanı yabancı dini gelişi ile Uganda durumu nasıl olduğunu açıklanmaktadır. Bu bölümde İslam ve diğer yerli olmayan dinlerden bahsedilmekte fakat İslam büyük önemi verilip daha ayrıntılı açıklanmaktadır. Diğer dinler Hristiyanlık, Yahudilik ve Hinduizm gibi özetlenerek bilgileri verilmektedir. Üçüncü bölümde de Uganda'da dinsel arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Bu bölümde bütün Uganda'daki dinler yani geleneksel, İslam, Hıristiyanlık vb. anlaşmazlıkların nedenleri ve çatışmalarından bahsedilmiştir. Tezin ek kısmında ise Uganda'da dini hayatı resimler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is about the understanding of religion among the people of Uganda. The aim of this study is to analyse Ugandans both before and after the coming of foreign religions to what extent did they meditate the concept concerning religion. But according to this study Ugandans like other societies had the concept of religion in their minds only that it was not like the teachings of foreign religions because with them neither a sacred book nor writing is found. This study by using the books, newspapers, stories etc. related to religion which are in Uganda and outside has analysed Ugandan's thinking about religion and religious state right before the coming of foreign religion up to today. Our study consist of introduction, three chapters, conclusion and additional part. The introduction gives the overview of religious significance and definitions given by some researchers. The first chapter mentions the brief history of Uganda the situation of religion before the coming of foreign religion and their effect to the traditional religion. And the second chapter explains the state of religion after the 1800s. This chapter discusses about Islam and other non-tradition religions. However Islam is given a big priority and discussed in details and the other religions are briefly discussed about. The third chapter also discusses about the relationship among religions in Uganda, the causes of their misunderstandings. The additional part of the study has the pictures showing religious life in Uganda.