Etnosembolizm yaklaşımı bağlamında Siyonizm ve Kudüs'ün Musevileştirilmesi (1881-1949)
Zionism and the Judaization of Jerusalem in the context of the Ethnosembolism approach (1881-1949)
- Tez No: 795920
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÜRER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Tezimizde, Siyonizm'in göç, tehcir ve iskân politikalarını kullanarak, 1881-1949 arasında Kudüs'ü nasıl Musevileştirdiği incelenmiştir. Tez giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Birinci Bölüm'de konunun kuramsal ve tarihsel çerçevesi çizildi. Siyaset bilimi teorilerinden Milliyetçilik değişik boyutlarıyla araştırıldı. Yirminci Yüzyılda özellikle İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra farklı bakış açılarıyla Milliyetçilik ideolojisi çalışan akademisyenlerin çalışmaları incelenerek özetlendi. Etnosembolizm, Etno sembolistlerin modernistlerden ayrıldığı temel konular, Etnosembolizmin ana temaları, Etnosembolistlere göre Milletlerin Sembolik Kaynakları çalışıldı. Etnik Kökenin Sembolik Unsurları dil, din, destan, bayrak ve milli marş, dini ve ulusal bayramlar yönüyle Etnosembolizm ve Siyonizm benzerlikleri ortaya konuldu. Kudüs ve Filistin tarihi üç semavi dinin ataları kabul edilen İbrahim peygamberin bölgeye göçünden başlayarak miladi 638 yılına kadar özetle incelendi. Bölge tarihi incelenirken bugünün daha iyi analiz edilebilmesi için göç, sürgün ve geri dönüş konularına odaklanıldı. İkinci Bölüm'de Etno Sembolizm çerçevesinde Siyonizm incelendi. Dreyfus Davası ve Avrupa'da Antisemitizm, asimilasyon, İsrailoğulları'nın vaftiz tercihi konuları incelenerek Siyonizm'in genel tanımı yapıldı. Siyonist Hareketin evreleri teolojik, entelektüel, ekonomik ve politik Siyonist liderlerin biyografileri ile anlatıldı. Etnosembolistlerin önemsediği etnik temel, altın çağ, fraksiyonlar arası çatışma ile gelişme olgularının Siyonist aydınlar ve eylem adamlarında nasıl karşılık bulduğu çalışıldı. Üçüncü Bölüm'de genelde Filistin özelde Kudüs'ün musevileştirilmesi çalışıldı. Bu bölümde alternatif Yahudi yurdu projeleri ve Yahudilerin alternatifler arasında Mezopotamya, El-Ariş, Kıbrıs, Arjantin, Uganda yurdu projelerine yaklaşımı değerlendirildi. 1881 yılından itibaren başlayan Filistin'e toplu göç ve koloniler, Balfour Deklarasyonu'nun bölgeye etkileri, İngiliz İşgal Rejimi ve İngiliz Manda İdaresi döneminin faaliyetleri, büyük güçlerden İngiltere, Fransa, Almanya, Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri'nin bölge politikaları ve göçe yaklaşımları, Musevilerin Filistinlilerle çatışması ve Siyonist örgütlerin rolü, Osmanlı Devleti'nin Filistin'e göçe yaklaşımı ve bu konuda aldığı tedbirler çerçevesinde göç incelendi. Kudüs'ün Musevileştirilmesi yirminci yüzyılda dünya Yahudi nüfusunun değişimi, Filistin'de Yahudi nüfusunun değişimi ve Kudüs Yahudi nüfusunun değişimi alternatif kaynakların verileri değerlendirilerek ortaya konuldu. Sonuç bölümünde yüz yıldan beri istikrarsızlığın, katliamların, kardeş kavgasının hüküm sürdüğü bu topraklar için çözüm önerisi ortaya konuldu.
Özet (Çeviri)
In the thesis, how Jerusalem was Judaized between 1881-1949, using the immigration, deportation and settlement policies of Zionism, was examined. The thesis consists of a introduction, three parts and conclusion. In the first chapter, the theoretical and historical framework of the subject was drawn. Nationalism, one of the political science theories, has been researched with different dimensions. In the twentieth century, especially after the Second World War, the studies of academics who studied the ideology of Nationalism from different perspectives were analyzed and summarized. Ethnosymbolism, the main issues that Ethno-symbolists differ from modernists, the main themes of Ethnosymbolism, the Symbolic Sources of Nations according to Ethnosymbolists were studied. Ethnosymbolism and Zionism similarities were revealed in terms of language, religion, epic, flag and national anthem, religious and national holidays, which are the Symbolic Elements of Ethnicity. The history of Jerusalem and Palestine, starting from the migration of the prophet Abraham, who is considered to be the ancestor of the three monotheistic religions, to the region, until 638 Gregorian was briefly examined. While examining the history of the region, the focus was on migration, exile and return in order to better analyze the present. In the second part, Zionism was examined within the framework of Ethno Symbolism. The Dreyfus Case and Anti-Semitism in Europe, assimilation, and the baptism preference of the Israelites were examined and a general definition of Zionism was made. The stages of the Zionist Movement were described with the biographies of the theological, intellectual, economic and political Zionist leaders. It has been studied how the ethnic basis, golden age, inter-factional conflict and development phenomena, which ethnosembolists care about, are reflected in Zionist intellectuals and activists. In the third chapter, the Judaization of Palestine in general and Jerusalem in particular was studied. In this section, alternative Jewish hostel projects and the approach of Jews to Mesopotamia, El-Ariş, Cyprus, Argentina and Uganda dormitory projects were evaluated. Mass immigration and colonies to Palestine that started in 1881, the effects of the Balfour Declaration on the region, the activities of the British Occupation Regime and the British Mandate Administration, the regional policies of the Great Powers England, France, Germany, Russia and the United States of America and their approaches to immigration, conflict and the role of Zionist organizations, the Ottoman Empire's approach to immigration to Palestine and the measures taken in this regard were examined. The Jewishization of Jerusalem, the change in the world Jewish population in the twentieth century, the change in the Jewish population in Palestine and the change in the Jewish population of Jerusalem were revealed by evaluating the data of alternative sources. In the conclusion part, a solution proposal was put forward for these lands where instability, massacres and sibling fight prevailed for a century.