Tanrı'nın direniş ordusu (LRA) ve Uganda dış politikasına etkisi
Lord's resistance army (LRA) and its effect on Ugandan foreign policy
- Tez No: 508358
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATAY AKDEVELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
1894 yılında İngiliz sömürge imparatorluğunun bir parçası haline gelen Uganda, 1962 yılındaki bağımsızlık ilanıyla uluslararası sistemdeki yerini almıştır. Uganda, birçok Afrika ülkesinde olduğu gibi, dini ve etnik çeşitlilikten kaynaklanan sorunlarla karşı karşıya olan bir devlettir. Bu sorunlar, bağımsızlığın ilk yıllarından itibaren ülkede işleyen bir demokrasiye ulaşılmasını engelleyerek, ülkenin siyasi, ekonomik ve beşeri açıdan istikrarsız bir yapıya sahip olmasına yol açmıştır. Uganda'nın yakın tarihinde, dini ve etnik kökenli istikrarsızlığın en büyük nedeni, ülkede Hristiyan bir yönetim kurma saiki ile silahlı eylemler gerçekleştiren Tanrı'nın Direniş Ordusu (LRA) olmuştur. LRA, 1988 yılında ortaya çıkan bir terör örgütü olmasına rağmen, ancak 2000'li yıllara gelindiğinde dünyada geniş kitlelerce bilinen bir örgüt haline gelmiştir. Örgütün gerçekleştirdiği vahşi terör eylemleri ve bu eylemlerde kullandığı çocuk askerler, uluslararası toplumda büyük yankı uyandırmıştır. Örgütün Uganda'daki terör eylemlerini bölgedeki diğer komşu ülkelere yayması, soruna uluslararası bir boyut kazandırmış ve bundan sonra Afrika'da çıkarları bulunan aktörler de LRA terörü karşısında inisiyatif almaya başlamıştır. Örgüt, günümüzde başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere diğer uluslararası aktörlerin faaliyetleri ile güç kaybederek gerilemiş, fakat tam anlamıyla ortadan kaldırılamamıştır. Bu tez çalışmasında, LRA'nın ortaya çıktığı ortamın siyasi safahatı incelenecek, örgütün kurumsal yapısı ve ideolojisi ele alınacak, uluslararası aktörlerin müdahaleleri sonucunda örgütün son durumu ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
Uganda, which became part of the British colonial empire in 1894, took its place in the international system with the declaration of independence in 1962. Uganda is a state that is faced with problems arising from religious and ethnic diversity, as it is in many African countries. These problems have caused the country to have an unstable structure in terms of politics, economics and humanity, by preventing the achievement of a democracy functioning in the country since the first years of independence. In Uganda's recent history, the greatest cause of religious and ethnic instability has been Lord's Resistance Army (LRA), which has carried out armed actions to establish a Christian government in the country. Despite being a terrorist organization that emerged in 1988, the LRA has become a well-known organization in the world around 2000's. The brutal acts of terrorism carried out by the organization and the children soldiers used in these acts have caused great repercussions in the international community. The spread of terrorist acts in Uganda to other neighboring countries in the region has given the international dimension to the problem, and from then on, other actors with interests in Africa have begun taking initiatives against LRA terrorism. Today, the organization has declined with the activities of international actors, especially the United States of America, but it has not been fully removed. In this thesis, the political structure of the environment in which the LRA emerges will be examined, the organizational structure and ideology will be argued, and the latest situation will be revealed as a result of the interventions of international actors.