Kremna Antik Kenti mimari bezemeleri
The architectural ornaments of Cremna Antique City
- Tez No: 496196
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Kremna, Burdur İli, Bucak İlçesi'ne bağlı Çamlık Beldesi, Hacıbağ Mahallesi'nin doğusunda konumlanmaktadır. Üç tarafı uçurum, batısı sur duvarıyla çevrili kent, ızgara planlıdır. Roma Dönemi'nde en görkemli ve parlak bir dönem yaşamış Pisidia Bölgesi kentidir. Doğu-batı uzantılı kentte, Sütunlu Cadde, iki Propylaion, Forum-Bazilika, Agora, iki Tiyatro, Hamam/Kütüphane, altı Tapınak, Anıt Mezar; sarnıç, mezar, villa, depo bulunmaktadır. Kremna, Burdur İli, Bucak İlçesi'ne bağlı Çamlık Beldesi, Hacıbağ Mahallesi'nin doğusunda konumlanmaktadır. Üç tarafı uçurum, batısı sur duvarıyla çevrili kent, ızgara planlıdır. Roma Dönemi'nde en görkemli ve parlak bir dönem yaşamış Pisidia Bölgesi kentidir. Doğu-batı uzantılı kentte, Sütunlu Cadde, iki Propylaion, Forum-Bazilika, Agora, iki Tiyatro, Hamam/Kütüphane, altı Tapınak, Anıt Mezar; sarnıç, mezar, villa, depo bulunmaktadır. Kremna, pek çok gezgin ve araştırmacıya kapısını açmıştır. 1970-1972 yıllarında J. İnan tarafından Hamam/Kütüphane yapısında ilk resmi kazı yapılmıştır. 1985-1987 yıllarında S. Mitchell çalışmalar yürütmüştür. 2012 yılından beri H. Metin ve ekibi“Kremna ve Çevresi Yüzey Araştırmaları”adlı proje kapsamında araştırmalarını devam ettirmektedir. Mimari bezemeler, kesin tarihlenen yapılara ait bezemeler ile karşılaştırılmış ve bezemeler gelişim safhasına göre değerlendirilmiş, böylelikle güvenilir bir tarihlendirme yapılmaya çalışılmıştır. Bu aşamada bezemeler gruplara ayrılmıştır; üç adet alınlık, altı adet sütun başlığı, yirmi üç adet lento-friz, sekiz adet kaset, üç adet kemer, üç adet korniş, onbir adet soffit ve dört adet altlık ile toplam 60 adet eser üzerindeki bezeme incelenmiştir. Kremna mimari bezemeleri analojik, tipolojik ve stilistik bakımdan Hellenistik ve Roma Dönemleri'ne ait mimari yapılardaki bezemeler ile değerlendirilmiş, Augustus'dan Erken Severuslar'a kadar tarihlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cremna, Burdur Province, Çamlik town of Bucak district, is located to the east of Hacıbağ neighborhood. The three sides of cliff, the city that surrounded by the western wall is a grid plan. It is a Pisidia Region city that lived the most magnificant and brilliant period in the Roman Period. In the eastern-western part of city, Colonnaded Street, two Propylaion, Forum-Basilica, Agora, Two Theaters, Public Bath-Library, six Temples, Mausoleum, Cistern, Grave, Villa, Warehouse are located. Cremna had opened its door to many travelers and researchers. In years of 1970-1972, the first official excavation was carried out by J. Inan at the Public Bath -Library building. In the years of 1985-1987 S. Mitchell conducted studies. Since 2012, H. Metin and his team have been continuing their research under Project ''Cremna and Surrounding Surface Exploration''. The Architectural ornaments were compared with ornaments which belonging to the definite date, the ornaments were evaluated according to the developmental stage and reliable dating was attempted. At the this stage, ornaments are divided into groups: three facades, six column headings, twenty lintel-friezes, eight cassettes, three arches, three cornices, ten soffits, four bases and total of 60 works of art were examined with a girland. Cremna architectural decorations were evaluated with architectural structures which belonging to Roman and Hellenistic periods from analogy, typology and stylistic point of view, dated from Augustus to Early years of Severus.