İntratekal neostigminin medulla spinalis üzerinde etkileri
The Effects of intratechal neostigmin on medulla spinalis
  1. Tez No: 49620
  2. Yazar: PINAR DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. UĞUR ORAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET İNTRATEKAL NEOSTIGMİNİN MEDULLA SPİNALİS ÜZERİNDE ETKİLERİ Giriş: Neostigmin reverzible bir kolinesteraz enzim inhibitörüdür.Son yıllarda, intratekal kullanımında spinal muskarinik etkisinin hipotansiyonu önlediği ve antinosiseptif etkiye yol açtığı bildirilmektedir.Çalşmamızda domuzlarda intratekal uygulanan neostigminin medulla spinaliste oluşturduğu histopatolojik değişikliklerin araştırılması amaçlandı. Metod: Etik kurul onayı alındıktan sonra, çalışmamızda ağırlıkları 20-60 kg arasında değişen 16 adet çiftlik domuzu kullanıldı. Domuzlar Grup I (kontrol grubu n=6) ve Grup II (neostigmin grubu n=10) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Kulak arkasındaki ven yoluyla uygulanan tiopentan Na 12 mg / kg ile uyutuldu. Gerektikçe tiopentan Na bolus iv verildi. L5-6 seviyesinde laminektomi yapıldıktan sonra, grup M' ye 100 mikrogram / kg dozda neostigmin, grup I' e aynı hacimde SFuygulandı. Uygulamayı takip eden 1. ve 7. günde neostigmin gurubundan 5, kontrol gurubundan 3 domuz aynı yöntemle uyutuldu. Medulla spinalis, spinal girişimin uygulandığı bölge ve bu bölgenin alt ve üstünden çıkarıldı. Domuzlar bu işlemin ardından i.v potasyum ile öldürüldü. Medulla spinalisten alınan biyopsi örnekleri ultrastriktürel inceleme için önceden hazırlanan tampon solüsyonunda tespit edilerek uygun teknikle boyandı.Elde edilen kesitler ZEİSS EM 900 ve ZEİSS EM 10 B elektron mikroskoplarıyla incelendi. Bulgular: Serum fizyolojik uygulanan kontrol grubunda 1. ve 7. günde alınan doku örneklerinde, sinir liflerinin normal yapısal özelliklerini koruduğu saptandı. Sinir hücreleri ve glial hücrelerin çekirdek ve sitoplazmik yapılarının normal oldukları gözlendi. 35Grup M' de neostigmin uygulamasından 24 saat sonra, miyelin kılıfında kalınlaşma ve laminasyon, aksonların büzüşmesi sonucu miyelin kılıfı ve akson arasında yer yer boşluklar ve bazı oligodendrositlerin sitoplazmalarında vakualizasyon saptandı. Neostigmin uygulamasından 7 gün sonra hazırlanan preparatlarda, ileri derecede dejeneratif değişiklikler saptandı. Miyelin kılıfında belirgin kalınlaşma ile birlikte, lamellerin birbirinden ayrıldığı, akson ile miyelin kılıfı arasında geniş boşluklar saptandı. Dejenerasyonun belirgin olduğu bölgelerde aksoplazmanın normal yapısını kaybettiği, sinir hücrelerinin sitoplazmalarında mitokondrial dejenerasyon ve endoplazmik retikulum sisternalarında genişleme gözlendi. Sonuç: Neostigminin spinal blokta gelişen hipotansiyonu önlemek amacı ile son zamanlarda intratekal olarak uygulandığı bildirilmektedir.Çalışmamızda neostigminin domuzlarda intratekal verilmesi ile, özellikle uygulamadan bir hafta sonra sinir lifleri ve hücrelerinde dejenerasyona yol açtığı gözlendi 36
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECTS OF INTRATECHAL NEOSTIGMIN ON MEDULLA SPINALIS Neostigmin is a reversible cholinesterase inhibitor. In the last years it was reported that its spinal muscarinic effect prevents hypotension and causes antinociceptif effect. The purpose of our study is to search histopatholiogical changes on medulla spinalis when neostigmin is performed intratecally. Method: Following the approval of medical ethic committee 16 farm pigs with a weight range 20-60 kg were used in our study. The pigs scheduled into two groups; Group I (control group n=6) and Group II (neostigmin group n=10). The pigs were given 12 mg / kg tiopenthal sodium intravenous for induction and anesthesia was mountained by administering tiopenthal sodium if needed. After laminectomi was performed at the level of L5-6, group II was given 100 microgram/kg neostigmin and equal volume of SF was administered to the group I. At the 1. and 7. days 5 pigs from the neostigmin group and 3 one's from the control group were anesthetized by the some technic. The biopsy specimen taken from medulla spinalis was sebilized in a tampon solution that had been prepared before then it was dyed in proper teenies to be examined ultrastructurally. The materials were examined by Zeiss EM 900 and Zeiss EM 10 B electron microscopes. Findings:At the tissue specimens which were taken from the control group at 1. and 7. days, it was found that the nerve fibers protect their structural characteristics. Also it was observed that the nucleus and cytoplasmic structures of nerve and glial cells are normal. In group II, after 24 hours later than neostigmin appliance, myelin sheet become thick and lamination occurred. Also as a result of constricted axons it was found that many 37hallows between myelin sheet and axon, also vacuolization in the cytoplasma of some oligodendrosit were taken form. At the specimens which were prepared after 7 days later than neostigmin appliance too much degenerative changes were observed. Evident thickness on the myelin sheet and wide cavities between axon and myelin sheet were taken form. Also the lamels separated from each other on the parts which are the degeneration is dense it was seen that the aksoplasma lose its normal structure. Also at cytoplasmas of the nerve cells mitocondrial degeneration and wideness on the endoplasmic reticulum cistemas were reported. Conclusion: It was reported neostigmin is administered intratecally for preventing hypotension during spinal block. In our study it was observed that the administration of neostigmin intratecally, especially 7 days later after the appliance causes degeneration on the nerve cells and fibers. 38