Nb ve I çekirdeklerinin fotonükleer reaksiyon sonucu elde edilen ürün çekirdeklerinin enerji seviyelerinin deneysel olarak belirlenmesi
Experimental determination of the energy levels of product nuclei obtained by photonuclear reaction of Nb and I nuclei
  1. Tez No: 496202
  2. Yazar: MUHAMMED KANARYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Tezimizin amacı, Nb ve I çekirdeklerinin fotonükleer reaksiyon sonucunda oluşan ürün çekirdeklerinin enerji seviyelerini deneysel olarak belirlemektir. Çekirdek yapılarının anlaşılmasında enerji seviyelerinin belirlenmesi önemli bir yer tutmaktadır. Bu amaçla, numuneler bir klinik lineer hızlandırıcı kullanılarak 18 MeV maksimum enerjili bremsstrahlung fotonları yardımıyla ışınlanmıştır. Işınlanma sonucunda 93Nb(γ,n)92mNb, 127I(γ,n)126I ve 127I(n,γ)128I reaksiyonları gözlenmiştir. Bu reaksiyonlar ile oluşan ürünlerin hassas enerji seviyelerinin ölçümü yüksek saflıkta germanyum (HPGe) dedektörü kullanılarak yapılmıştır. Elde edilen deneysel veriler gf3 ve ROOT programları yardımıyla analiz edilmiştir. Sonuçlarımız literatürle karşılaştırmış, benzerlik ve farklılıkları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our thesis is to experimentally determine the energy levels of the product nuclei formed with photonuclear reaction of Nb and I nuclei. Determination of energy levels takes an important place in understanding the nucleus structures. With this goal, the samples have been irradiated with 18 MeV maximum energy bremsstrahlung photons using a clinical linear accelerator. As a result of irradiation, 93Nb(γ,n)92mNb, 127I(γ,n)126I ve 127I(n,γ)128I reactions have been observed. The precise energy levels of the products formed by these reactions have been measured by using a high purity germanium (HPGe) detector. The obtained experimental data have been analyzed with the help of gf3 and ROOT programs. Our results have been compared with literature and similarities and differences have been discussed.