E-devlet portallarının kullanılabilirlik açısından karşılaştırılması: Türkiye, Azerbaycan, Rusya, Kazakistan, Gürcistan, Ukrayna, Moldova, Letonya, Litvanya örnekleri
Comparison of e-government portals in terms of usability: Turkey, Azerbaijan, Russia, Kazakhstan, Georgia, Ukraine, Moldova, Latvia, Lithuania samples
  1. Tez No: 552911
  2. Yazar: KANAN NAGHIZADE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLA EDİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilim ve Teknoloji, Kamu Yönetimi, Information and Records Management, Science and Technology, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Teknolojinin sunduğu imkanlar, işletmelerin iş süreçlerinin geliştirilmesine, zaman ve işgücü tasarrufu sağlanmasına, müşterilere daha kaliteli hizmet verilmesine yardımcı olmuştur. İşletmeler gibi kamu kurum ve kuruluşları da iş süreçlerinin iyileştirilmesi yönünde yeni teknolojiler uygulayarak hizmetlerini kullanan kitleye daha kaliteli hizmet vermek için çalışmalar yapmaya başlamıştır. Bu kapsamda, dünya ülkelerinde kamu ve bazı özel kuruluşların hizmetlerine kullanıcıların tek adresten ulaşabilmesi için e-devlet portalları hizmete sunulmuştur. E-Devlet, verilen hizmetlerin elektronik ortamda sunulması, hizmetlerin kaliteli, hızlı, kesintisiz ve güvenli bir şekilde ulaşımı olarak tanımlanıyor. Bu çalışma kapsamında, seçilen ülkelerin (Türkiye, Azerbaycan, Rusya, Kazakistan, Gürcistan, Ukrayna, Moldova, Letonya, Litvanya) e-devlet portallarının, literatürde kabul gören bir kullanılabilirlik modelinde belirlenen 5 ölçüme; gezinilebilirliğe, okunulabilirliğe, yüklenme hızına, erişilebilirliğe, işlevsel performansa göre sınıflandırılmış göstergeler altında, her gösterge için farklı web analiz aracı kullanılmak kaydıyla kullanılabilirlik açısından karşılaştırılmaları yapılmıştır. Bu bağlamda, kullanılabilirlik testleri sonucunda, bu ülkelerin e-devlet portallarının birbirlerine göre üstün ve eksik yönleri ortaya konulmuştur. Böylece bu çalışma bulgularının, kullanıcı deneyimleri doğrultusunda e-devlet portallarının kullanılabilirliğinin artmasına, yeni özelliklerin eklenmesine ve mevcut sistemlerin iyileştirilmesine yönelik önemli katkı sağlayacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The opportunities offered by technology helped them to improve their business processes, to save time and labor, to provide more quality service to their customers. Public enterprises such as enterprises have started to work to provide better quality services to the masses who use their services by applying new technologies to improve their business processes. Within this framework, e-government portals have been put into service in order to enable users to access the services of public and private institutions in the world countries from a single address. E-Government is defined as providing the services electronically and providing quality, fast, uninterrupted and safe transportation of services. In this study, e-government portals of the selected countries (Turkey, Azerbaijan, Russia, Kazakhstan, Georgia, Ukraine, Moldova, Latvia, Lithuania), as determined in a practice accepted model in the literature 5 measurement; the indicators are classified according to navigability, readability, loading speed, accessibility and functional performance, provided that different web analysis tools are used for each indicator. Concordantly, as a result of usability tests, the superior and deficient aspects of the e-government portals of these countries have been revealed. Thus, it is thought that these study findings will make an important contribution towards increasing the usability of e-government portals, adding new features and improving existing systems in line with user experiences.