Güneş evlerindeki dış duvar sistemlerinin analizi
Analysis of external wall systems in solar house
- Tez No: 496335
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ARIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Çalışmanın kapsamı, Güneş Evi standardı parametrelerini yakalayan veya bu amaçla inşa edilen Türkiye'deki ve Dünya'daki az katlı ve çoğunlukla konut yapılarının dış duvarlarındaki sistem türlerinin analizi olarak belirlenmiştir. Bu amaçla,“Güneş evi”anlayışı ve tarihsel gelişimi, tasarım parametreleri ile birlikte dış duvar sistemleri özelinde irdelenmiştir. İklim ve güneş ışınımı etkisinden korunma veya yararlanmada bir araç olarak kullanılan, düşey ayırıcı elemanlar olan dış duvar sistemlerinin, etkin bir şekilde kullanımının dünyadaki ve ülkemizdeki uygulama örnekleri incelenerek teknik analizini yapılmış, dış duvar kompozisyonu olanakları ve kesit düzenlemeleri belirlenerek tasarımcıya yardımcı olacak doğru malzeme ve sistem seçimi alternatifleri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The context of this research is defined as to analyse and compare exterior wall-systems of low-rise residential projects that are designed to meet solar-house standards. The concept of“Solar House”, and its historical development are examined in the context of exterior wall-systems. Effective use of these systems, which are used in order to protect or benefit from climate and solar radiation, are investigated throught technical analysis. Wall cross sections of different exterior wall systems are identified that would help designers to choose the right material and system.