Sıvılaştırılmış petrol gazından (LPG) kükürt gidermek amacıyla sorbent geliştirilmesi
Development of sorbents for desulfurization of liquefied petroleum gas (LPG)
- Tez No: 496348
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ ATAKÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) çoğunlukla doymuş C3 ve C4 hidrokarbonlarından oluşan bir karışımdır. Ana bileşenleri bütan (n-bütan ve i-bütan) ve propan olmasının yanında az miktarlarda C3-C4 hidrokarbonlarının doymamış yapıları ve pentan içerebilmektedir. LPG, evsel alanlarda, taşıtlarda, tarımsal faaliyetlerde, petrol rafinerilerinde ve kimya sanayisi olmak üzere oldukça yaygın kulanım alanına sahiptir. LPG'yi oluşturan bu ana bileşenlerin yanında kaynağından veya üretim yöntemlerinden kaynaklı olarak içeriğinde kükürtlü bileşenleri ihtiva eder. LPG içerisindeki kükürtlü bileşenler kaynağından olabileceği gibi aynı zamanda LPG sızdırmalarında çevresel uyarıcı olarak merkaptan türevleri gibi ilavetende eklenebilir. Sıvı yakıtlardan kükürt giderimi için adsorpsiyon, seçici katalitik oksidasyon, hidrojenleme ve meroks prosesi kullanılmaktadır. Bu proseslerden özellikle seçici katalitik oksidasyon, hidrojenleme ve meroks prosesi ile kükürtlü bileşenleri tamamını giderebilmek mümkün olmayabilmektedir. LPG'nin özellikle kozmetik sanayisinde ve diğer kimya sanayilerinde itici gaz olarak kullanılabilmesi açısından kükürtlü bileşenlerin oluşturduğu koku büyük bir sorun olmaktadır. Bununla birlikte yakıt pilleri gibi katalizör kullanılan proseslerde besleme olarak kullanılan LPG ya da diğer petrol fraksiyonlarından elde edilen yakıtların içeriğindeki kükürt gibi safsızlıkar katalizör zehirlenmesine sebep olduğundan dolayı kükürt bileşiklerinin yakıtlardan uzaklaştırılması oldukça önemli bir husus olmaktadır. Bu tip sorunların aşılmasında derinlemesine kükürt giderimi için çeşitli adsorbanlar kullanılarak gerçekleştirilen adsorpsiyon ile kükürt giderimi oldukça etkin bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Adsorpsiyon ile kükürt gideriminde en çok kullanılan adsorbanlar zeolitler, aktif karbonlar, mezo gözenekli malzemeler, killer ve metal organik kafes yapılardır. Bu adsorbanlar arasında en önemlilerinden biri zeolitlerdir. Hem verimleri hem de özellikle maliyetleri açısından zeolitlerin kullanımı oldukça yaygındır. Zeolitler üzerinde sıvı yakıtlardan adsorpsiyon ile kükürt giderilmesi için yapılan araştırmalara göre zeolitlere çeşitli yöntemler ile yapılan metal ya da metal oksit yüklemelerinin zeolitlerin performansını arttırdığı gösterilmektedir. Zeolitlere metal yüklenmesi için genellikle iyon değiştime ve emdirme yöntemleri kullanılmaktadır. Metal yüklenen zeolitlerin adsorplama performansı oldukça artmaktadır. İyon değiştirme yöntemleri ile metal yükleme proseslerinde Cu, Ni, Ag, La, Ce v.b. gibi çeşitli metallerin tuzları kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Liquefied petroleum gas (LPG) is often a mixture of saturated C3 and C4 hydrocarbon that are mainly contained in butane (n-butane and i-butane) and propane. LPG gases can all be compressed into liquid at relatively low pressures. LPG is generally accumulated, as a liquid, in steel vessels ranging from small gas bottles to larger gas cylinders and LPG storage tanks. LPG is carried to storage terminals by large LPG transporters, pipelines or by rail. These storage terminals then act as centre for local distribution. LPG has been applied in many areas especially as domestic, transport, agriculture, refinery and chemical. LPG is frequently used for fuel in heating, cooking, hot water and vehicle fuel, as well as for refrigerants, aerosol propellants and petrochemical feedstock. Its use as a propellant is especially widespread in chemical industry. LPG has a importantly lower cost when hold a candle to other propellants such as dimethylether (DME) and chlorofluorocarbons like 134a and 152a. Moreover, LPG is non-corrosive and non-toxic gas. In addition, LPG is a miscellaneous and effective propellant. LPG has two bases: approximately %60 is recovered during the extraction of oil and natural gas, and the remaining %40 is manufactured at the same time as the refining of crude oil. LPG is thus a naturally consisting of by-product. As a petroleum product, LPG can contains contaminations like sulphur compunds, nitrogen and water. Moreover, LPG can also be added to mercaptan derivatives as an environmental stimulant to notice LPG leakage. Most of these compounds are hydrogen sulphide, carbonyl sulphide, ethyl mercaptan, methyl mercaptan, dimethyl sulphide, dimethyldisulphide, thiophene derivatives. Because of worldwide environmental legislations, refiners are facing the challenge of producing progressively sweet fuels. Furthermore, the smell formed by the sulfur compounds is a major problem in terms of the use of LPG as aerosol gas, especially in the cosmetics industry and other chemical industries. In 1998, the European Union first legislation new sulfur specifications for compulsively minimized levels that started to be phased in from the year 2000. Similar arrangements were enacted in the U.S. and elsewhere soon after. The EPA Tier II arrangements need reductions of sulfur in highway diesel from the current average of 500 ppmw to 15 ppmw by June 2006, and that in gasoline from 350 ppmw to 30 ppmw by January 2005. However, refinery pipelines would probably need even lower sulfur content in their fuels, below 10 ppmw, to balance for possible impurity from the higher sulfur concentration of some products and the characteristic evaluation inequality. Future fuel cells will also need free sulfur fuels, if at all possible free sulfur. For example, methanol-based fuels for on-board fuel cell applications enforced the use of a fuel with sulfur content