Sıvılaştırılmış petrol gazının benzinli motorlarda kullanımı, performans ve emisyonlara etkisinin deneysel analizi
- Tez No: 76256
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAKUP İÇİNGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
SIVILAŞTIRILMIŞ PETROL GAZININ BENZİNLİ MOTORLARDA KULLANIM - PERFORMANS VE EMİSYONLARA ETKİSİNİN DENEYSEL ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Recep HAKSEVER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1998 ÖZET Bu çalışmada, içten yanmalı motorlarda SPG'nin yakıt olarak kullanılması ve karşılaşılan problemler incelenmiştir. Dört silindirli, dört zamanlı, buji ile ateşlemeli benzinli bir motorda SPG yakıt sistem dönüşümü yapılmış ve motor karakteristiklerine etkisi incelenmiştir. Deney sonuçlan, SPG yakıtının optimum motor devirlerinde benzine göre ekonomik olduğunu göstermiştir. SPG ile çalışan motorun maksimum tork değerlerinin benzinle çalışan motora oranla düşük olduğu görülmüştür. Egzoz emisyon değerleri benzine göre düşük olmuştur. SPG motor karakteristikleri birinci kuşak dönüşüm sistemlerinin gelişmişliğine bağlı olarak iyileşmiştir. Ülkemizde, ekonomik fiyatı nedeniyle kısa sürede yaygınlaşan SPG dönüşüm sistemi uygulamalarının, yakıt temin güçlüklerinin çözülmesi ile daha geniş kullanım alanına sahip olacağı tahmin edilebilir. Bilim Kodu:15 Anahtar Kelime Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 15 SPG, Alternatif Yakıtlar, 159 Yrd. Doç. Dr. Yakup İÇİNGÜR
Özet (Çeviri)
11 USING OF LPG FOR INTERNAL COMBUSTION ENGINES - EXPERIMENTAL ANALYSIS OF ITS EFFECT ON PERFORMANS AND EMISSIONS (M.Sc. Thesis) Recep HAKSEVER GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY September 1998 ABSTRACT In this experimental study, using of LPG as Internal Combustion fuel and proplems ? A four-stroke, four-cyliners spark ignition engine was converted into LPG fueled engine and the effect of LPG on the engine has been investigated. The results showed that LPG is more economical compared with gasoline in optimal engine speeds. However, it has been observed that the maximum torque from LPG fueled engine is lower than the gasoline engine. The emisions are also lower with LPG than with gasoline engine. LPG engine characteristics have been improved based upon LPG systems. Because of low fuel price, LPG systems application is widely used in our country (Turkey) and using LPG would probably be increased if LPG supply proplems are solved. Science Code Key Words Page Number Adviser 15 LPG, Alternative Fuel 159 Assoc. Prof. Yakup İÇİNGÜR