Sıvılaştırılmış petrol gazı ve alkolün otto motorlarda kullanılabilirliğinin ve motor performansına etkilerinin araştırılması
- Tez No: 38841
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KADİR AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
118- ÖZET Du çalışmada, 4 zamanlı ve 4 silindirli bir Otto motorda alternatif yakıtların kullanılabilirliği, motor performansına ve eksoz emisyonlarına etkileri deneysel olarak araştırılmıştır. Deneyde ilk olarak benzin kullanılıp, motor performans testleri ve eksoz analizleri 3 gaz kelebeği konumu (1/3, 2/3, 3/3, gaz kelebeği açıklığı) için yapılmış, daha sonra aynı deneyler 1 PG ve benzine %25-%50 ve %75 oranlarında etil alkol karıştırılarak elde edilen karışım için tekrarlanmıştır. Alternatif yakıt kullanılarak elde edilen performans ve emisyon sonuçları benzin ile çalışması durumunda ölçülen neti celerle karşılaştırılmış, motor konstrüksiyonunda yanma verimini arttırmak ve emisyon miktarlarını düşürmek için yeni değişiklikler önerilmiştir. Bu çalışmanın amacı, dünyada mevcut petrol rezervlerinin hızla tükenmekte olması ve petrol ürünlerinden kaynaklanan havadaki emisyon miktarlarının sürekli artması nedeniyle petrol yakıtlarına alternatif olabilecek yakıtların benzinli motorlarda kullanılabilirliğini araştırmaktır. Deneyler sonucunda, motor konstrüksiyonunda küçük değişikliklerle, LPG ve etil alkolün kullanılabileceği gözlenmiştir. LPG ve benzin+etil alkol karışımlarının, benzine göre motor performanslarında önemli bir fark gözlenmezken, daha iyi bir deneysel ortam sağlanabildiği taktirde (örneğin motor konstriksiyonunda değişiklikler yapılması, orifis çapının büyütülmesi, hidrolik dinamometre için basınçlı su sağlanabilmesi) daha yüksek perfor manslar elde edilebileceği söylenebilir. Türkiye'nin petrol ihtiyacının dışa bağımlı olması, fiyatların sürekli artış eğilimi göstermesi, tarımsal ürünlere dayalı enerji kaynaklarından her ne şekilde olursa olsun en kısa zamanda faydalarulmayı zorunlu kılmaktadır. Hiç bir ekonomik değeri olmayan pamuk, buğday sapları ve bitkisel artıklardan alkol üretmek mümkündür, ülkemizde de yaygınlaştırılması, hem ülkemizin dışa bağımlılığını azaltacak hem de döviz kaybını önleyecektir. Aynı zamanda ülkemizde gittikçe azalan çiftçilik mesleğinin önem kazanması sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
119- SUMMARY Tn this study, usability of liquid petroleum gas (l,PG) and ethanol in Otto engines as a fuel and it's effect on engine performance and exhaust emissions have been investigated. Firstly engine performance tests and exhaust gas emissions have been measured with three different throttle positions (1/3, 2/3, 3/3) using petrol and later same experiments have been carried out with LPG, and %25-%50 and %75 petrol+ethanol blends. Experimental results of engine performance and emissions obtained by using alternative fuels have been compered with results of using petrol. New changes for ttie engine construction have been proposed for the increased combustion efficiency and reduced exhaust emissions. The aim of present research is investigation of alternative fuels and their usability in Otto engine instead of petrol since existing petroleum resources on the earth decreasing rapidly and exhaust emissions in air increasing continuously. From the experimental results, it is found that LPG and ethanol can be used in Otto engines with small changes on engine construction. There was no important difference on engine performance using petrol, LPG and petrol+ethanol blends, however with a better constructed experimental set up (ex, improvement on the engine construction, using bigger orifice on the air tank, more water supply for hydraulic dynamometer) engine performance can be increased. Crude oil production of Turkey is not sufficient. Therefore Turkey has to spent important amount of foreign currency for crude oil import. Turkey must use agricultural product for ethanol production because of the tendency of increase of crude oil price on World Market. It is possible to manufacture ethanol from cotton and wheat culm, and vegetable remaining-120- which have no economical value. The use of alternative fuel for Otto engine will decrease Turkey's dependence to crude oil rich countries and will prevent the loss of foreign currency from general budget. On the other hand, fanning can again become important which was continuously devalued.