Development of methods for reducing scheduled maintenance downtime of aircraft
Uçakların planlı bakım için yerde kalış sürelerinin azaltılmasına yönelik yöntem ve analiz metotlarının geliştirilmesi
  1. Tez No: 496422
  2. Yazar: CANER ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM OZKOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Havayolu şirketleri için uçak kullanımının maksimizasyonu önemli konulardan biridir. Belli bir zaman aralığında daha fazla uçuş saati gerçekleştirmek, uçuş saati başına düşen direkt işletme maliyetlerinin azaltılmasını sağlar. Uçakların, uçuş operasyonunda havada olduğu sürelerin mümkün olabildiği ölçüde fazla olması arzu edilmektedir. Uçuş operasyonları dışında yerde kaldığı sürelerin en aza indirgenmesi önem arz etmektedir. Uçağın uçuş operasyonu için planlandığı kullanım süresini artırabilmek, uçağın çeşitli sebeplerden dolayı yerde kaldığı sürelerin azaltılmasıyla mümkündür. Uçak, uçuş operasyonu dışında çeşitli sebeplerle yerde tutulabilmektedir. Uçağın uçuş operasyonu dışında yerde kaldığı sürelerden biri de“bakım amaçlı”yerde kalmasını gerektiren süredir. Uçağın bakım için yerde kaldığı süreden kazanılacak her saat, uçağın uçuş operasyonuna katkı sağlayacak uçuş saati olarak bir kazanımdır. Daha fazla uçuş saati gerçekleştirebilmek doğrudan uçağın uçuş için kullanılabilir olmasına bağlıdır. Uçağın uçuş için kullanılabilirliğinin arttırılmasının yöntemlerinden biri de planlı bakım yerde kalış süresinin azaltılmasıdır. Bu tez kapsamında bir uçağın planlı bakım yerde kalış süresinin azaltılmasıyla ilgili yöntemler incelenmiştir. Bu yöntemler sayesinde uçağın planlı bakım gereksinimleri için yerde tutulması gereken süreler azaltılmış, uçağın uçuş için kullanılabilirliği arttırılmış, sonuç olarak sağlanan ilave uçuş saatiyle havayolu şirketine kazanç sağlayabilecek bir yapı oluşturulmuştur. Tez kapsamında uçakların planlı bakım için yerde kalış sürelerinin azaltılması amacına yönelik ihtiyaç duyulan yöntem ve analiz metodlarının geliştirilmesi çalışmalarıyla elde edilen sonuçlar, havayolu şirketleri için uçak kullanımının maksimizasyonuna katkı sağlaması, direkt işletme maliyetlerinin azaltılmasına etki etmeleri açılarından önemlidir. Tezin kapsamı sivil havacılık sektöründe ticari havayolu taşımacılığında kullanılan uçakları içermektedir. Askeri havacılık ve genel havacılık kapsamındaki uçaklar bu tez çalışması kapsamı dışında tutulmuştur. Sivil havacılık sektöründe“uçuşa elverişlilik - airworthiness”kavramı çok önemlidir. En genel anlamda bir hava taşıtı için uçuşa elverişlilik, hava taşıtının onaylı tasarım özelliklerine uygunluğunu muhafaza etmesi ve emniyetli uçuş için fiziksel şartlarını koruması olarak özetlenebilir. Sivil havacılık sektöründe, uçuşa elverişli şartları haiz olmayan bir uçağın uçmasına asla izin verilmez. Havayolu şirketleri işletmekte oldukları uçakların sürekli uçuşa elverişliliğinden sorumludur. Uçakları sürekli uçuşa elverişli durumda tutabilmenin vazgeçilmez unsuru ise bakımdır. Dolayısıyla bakım, uçağın sürekli uçuşa elverişli şartlarını koruyabilmesi için yapılması gereken gerekliliklerden biridir ve bu gereklilikten kurallar gereği asla imtina edilemez. Günümüzde bir çok havayolu şirketinde, bakım kontrolleri önceden belirlenmiş intervallerde gerçekleştirilmektedir. Havayolu şirketlerinin planlama bölümleri, işletmekte oldukları uçak tipleri için bu bakım intervallerini belirlerler ve her uçak tipi için bakım programları hazırlayarak, bakım işlemlerinin o uçak tipinde belirlenen intervallerde uygulanmasını takip ederler. Bakım programında verilen bakım işlemleri, belirlenen bu kontroller sırasında yapılmaktadır. Bununla birlikte günümüzde bir çok havayolu şirketi tarafından kullanılan bu yöntem yetersiz kalmakta, kalan süresi itibarıyla bir sonraki bakım kontrolüne yetişemeyecek bakım işlemleri, zorunlu olarak bir önceki bakımda uygulanmaktadır. Bakım kontrollerinin bu katı yapısından ve sabit intervallerden dolayı, havayolu şirketleri fazla malzeme ve adam-saat kaybına maruz kalmakta; uçaklar bakım için daha fazla yerde tutulmakta dolayısıyla uçuş için kullanılabilirlikleri azalmaktadır. Birçok bakım işlemi esnek olmayan rijit yapı dolayısıyla erken uygulanmakta, bu da bakım işlemlerinin gereğinden fazla uygulanmasına neden olmaktadır. Belirli bir zaman aralığında bakım işlemlerinin kümülatif uygulanma sayıları artmaktadır. Bunun sonucunda fazladan yapılan bakım işlemleri için, fazladan adam saat harcanmakta ve yine belirli zaman aralığında fazladan parça, malzeme değişimi yapılmaktadır. Bu tezde önerilen yöntemde, bakımı sadece uçağın periyodik kontrolleri sırasında değil de, uçağın herhangi bir nedenden dolayı yerde olduğu tüm zamanlarda yapmak için daha esnek bir yapı geliştirilmiştir. Bu yöntemde tek bir bakım işlemi güdümlü bakım kavramı önerilmiştir. Uçağın yerde olduğu her anı bir bakım fırsatı olarak değerlendirerek, kurallar gereği yapılması gereken ve bakım programlarında da tariflenen bakım gerekliliklerini, bu yerde kaldığı süreler esnasında planlayarak gerçekleştirmek ve bunun metodolji ve yöntemini oluşturmak, bunun sonucunda elde edilebilecek mali, kazançları analiz etmek bu tez kapsamındaki çalışmalardandır. Benzer şekilde esnek yapıyı kurabilmek için lojik diyagramının oluşturulması ve bu yapıyı destekleyecek bütün kriterlerin analiz edilme çalışmaları da tez kapsamında gerçekleştirilmiştir. Önerilen bu yöntem, bir havayolu şirketinde gerçekleştirilen bazı örnek durum çalışmalarıyla desteklenmiştir. Örnek durum çalışmasında oluşturulan model, geliştirilen yöntem uygulanarak, esnek yapıyla ilgili sonuçlar elde edilmiş ve elde edilen bütün sonuçlar mevcut yapıyla karşılaştırılarak, geliştirilen yöntemin sağladığı faydalar analiz edilmiştir. Tez kapsamında yine ayrıca uçakların kullanılabilirliğinin arttırılmasına hizmet eden, uçakların gerçek zamanlı kullanımlarının dikkate alındığı, bakım işlemlerinin en uygun bakımlarda yapılabilmesini sağlayan bir yazılım geliştirilmiştir. Uçakların gerçek zamanlı kullanımları dikkate alınmadan, belirli kabullere göre zamanından önce planlanan bakım işlemlerinin, kayıplara neden olduğu ve neticede uçak kullanılabilirliğini azalttığı bilinmektedir. Birçok bakım işlemi uygulanması gereken intervalden önce uygulanmakta, erken uygulamaların da sonuç olarak adam saat kayıbı, fazla malzeme değiştirme, uçağın fazladan yerde tutulması gibi olumsuz sonuçları olmaktadır. Bu nedenle tez kapsamında geliştirilen yazılımda, bakım işlemlerinin uçak kullanımlarına göre en uygun zamanda yapılabilmesi ve harf kodlu bakım kontrolleri için en uygun intervallerin hesaplanarak uçak kullanımının arttırılması konuları üzerinde çalışılmıştır. Yazılımın kuvvetli yönlerinden biri de uçak bazında çözüm arayışına gidilebilmesidir. Sadece uçak filosu bazında en uygun ve en az kayıpla bakım işlemlerini uygulamaya ilave olarak, o uçak filosunda bulunan herbir uçak için ayrı ayrı, o uçakların gerçek kullanım parametrelerine uygun olarak bakım işlemlerinin uygulanabilmesi yazılımın sağladığı bir avantaj olarak değerlendirilmektedir. Dolayısıyla herbir uçağın özelinde değerlendirme ve analiz yapılabilmekte, herbir uçak için daha hassas ve gerçekçi sonuçlar elde edilebilmektedir. Tek bir bakım işlemi güdümlü bakım kavramı yaklaşımı, bakım işlemlerinin kayıplara neden olmadan gerçek zamanlı uçak kullanımlarına göre en uygun zamanda yapılabilmesi ve harf kodlu bakım kontrolleri için en uygun intervallerin hesaplanmasıyla ilgili çalışmalar bu tezin içeriğinde yer almaktadır. Bu iki yöntemle, uçağın planlı bakım için yerde kalış süresinin en aza indirgenmesi, bakım işlemlerinin daha etkin ve verimli şekilde gerçekleştirilmesi, erken uygulanmasının engellenmesi, havayolu şirketinin bakım masraflarının azaltılması; bakım yapma şeklinin değiştirilerek bakım için uçağın daha az yerde tutulması dolayısıyla uçakların uçuş için daha fazla kullanılabilir durumda tutulması ve belirli bir zaman aralığında daha fazla uçuş saati yapabilmesi hedeflenmektedir. Tez kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar, geliştirilen yöntemler ticari havayolu taşımacılığında işletilen uçaklar için olup, bu uçakların planlı bakım için yerde tutulduğu sürelerin azaltılmasını hedeflemektedir. Uçakların planlı bakım dışında da birçok nedenden dolayı yerde tutulmasını gerektiren operasyonel nedenler, yer işletme ile ilgili gereklilikler bulunmaktadır. Diğer alanlardaki sürelerin azaltılarak, buralardan sağlanacak faydalar, farklı doktora çalışmalarına ışık tutabilir, bu konularla ilgili yapılabilecek çalışmalarda analiz edilebilir.
Özet (Çeviri)
Maximization of aircraft utilization is one of the most important issues for airline companies. By accumulating more flight hours in a certain period of time, direct operating costs per flight hour can be reduced. Achieving more flight hours depends on aircraft availability for flight. One of the methods for increasing aircraft availability for flight is to reduce scheduled maintenance downtime of the aircraft. Methods of reducing maintenance downtime of an aircraft were examined in the scope of this thesis. By means of these methods, scheduled maintenance downtime of the aircraft is reduced, aircraft availability for flight is increased and a cost based structure has been established for the airline companies. Today many airline companies perform maintenance checks in predetermined intervals. Maintenance tasks given in maintenance programs are performed during these maintenance checks. However, this method used by many airline companies remains currently insufficient to prevent earlier accomplishment of maintenance tasks. Due to the rigid structure of this maintenance concept and fixed intervals, such airlines are subjected to enormous loss of material, man hour etc… This cause the aircraft to be kept much more time on gorund for maintenance purposes, consequently the aircraft availability for flight decreases. In the method proposed in this thesis, a more flexible structure has been developed to perform the maintenance not only during periodic checks but also whenever the aircraft is on the ground for any reason. In this method, a single task-oriented maintenance concept has been proposed. The method proposed in this thesis has been supported with some case studies performed in an airline company. In the scope of this thesis, a software which will help to increase the aircraft availability for flight has been developed to calculate more accurate and appropriate letter check alternatives according to real-time utilization values accumulated by each aircraft. This software allows us to use real-time utilization values for all aircraft and therefore it may suggest different appropriate letter check alternatives for each aircraft. Maintenance tasks which are planned in maintenance checks without taking into account the real-time utilization of the aircraft cause losses because of potential earlier accomplishment of these tasks and therefore decrease the aircraft availibility eventually. For these purposes, the accomplishment of maintenance tasks in the most appropriate letter check alternatives according to real-time utilization values and the suggestion of different appropriate letter check alternatives for each aircraft are studied in the software developed in this thesis. Single task-oriented maintenance concept, the accomplishment of maintenance tasks in the most appropriate letter check alternatives according to the real-time utilization values and the calculation of different appropriate letter check alternatives for each aircraft are subject of this thesis. With this method and maintenance concept, it is intended to decrease maintenance scheduled downtime of the aircraft, to accomplish maintenance tasks on time and to prevent losses and earlier accomplishment, to reduce maintenance cost of airline companies, to increase aircraft availability for flight and to maximize aircraft utilization, therefore to increase the flight hour in a certain period of time.