Atmosferik plazma işleminin naylon 66 örme kumaşın nem yönetim özelliklerine etkisi
The effect of atmospheric plasma process on moisture management characteristics of naylon 66 knitting fabric
- Tez No: 496452
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVZA CANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günümüzde yaşam standartları ile alakalı olarak kullanıcıların kıyafetlerden beklentileri gittikçe artmaktadır. Başta insanı bulunduğu ortamda rahat hissettiren konfor özelliği olmak üzere, sağlamlık, estetik ve tasarım gibi parametrelerin standartları artık kullanıcı için daha yüksektir. Kıyafetlerin konfor özellikleri ile anlatılmak istenen durum kumaşın nem, su ve hava geçirgenliği değerleridir. Günlük yaşantıdan ziyade özellikle aktif spor ile ilgilenen profesyonel olarak spor yapan veya yapmayan insanlar spor kıyafetinin konfor özelliklerine daha fazla dikkat etmektedirler ve kendilerini spor yaparken iyi hissetmek isterler. Yapılan bu değerlendirmeler sayesinde aktif spor yapan kullanıcılar için en çok tercih edilen kumaş türü olarak poliamid seçilip, konfor özelliklerine sahip olan bu kumaşın tekrarlı yıkamalar sonucunda elde edilen verilerin değerlendirilmesi için çalışma planı kurgulanmıştır. Literatürde örme kumaşlarda konfor değerlendirmesi için nem transfer özellikleri, kuruma hızı oranı özellikleri ve diğer performans özellikleri ile ilgili olarak çok çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Atmosferik plazma işleminin kılcallık performansları üzerine olan etkisi ile alakalı yapılan çalışmalar ışığında farklı koşullarda atmosferik plazma işlemleri kullanılarak performans değerlendirilmesi araştırmalarına ulaşılmıştır; ancak dikişsiz örme teknolojisi ile üretilen, aktif spor giysilerin ve bu giysilerin tekrarlı yıkama sonrasındaki performansları üzerine yapılan çalışmalar oldukça kısıtlıdır. Bu noktadan yola çıkarak kurgulanan tez çalışmasında, plazma işleminin kılcal ıslanma, su buharı geçirgenliği, hava geçirgenliği ve kuruma oranı gibi önemli nem yönetim özelliklerine etkisi incelenmiştir. Buna ilave olarak, tekrarlı yıkama işlemlerinin adı geçen konfor özelliklerini nasıl etkilediği de değerlendirilmiştir. Yapılan deneysel çalışmalar sonucunda elde edilen veriler SPSS 20 yazılım paketi ile ANOVA, ikili (bivariate) korelasyon analizleri ve TOPSIS değerlendirmesi yardımıyla tartışılmıştır. Çalışma sonucunda plazma şartlarının ve apre şartlarının hemen hemen test edilen tüm konfor özelliklerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca kumaş yapısı özellikleri de (kalınlık ve gözeneklilik durumu gibi fiziksel parametreler) ürünlerin nem performanslarını etkileyen parametreler olarak bulunmuştur. Yapılan değerlendirmeler sonucuna göre atmosferik plazma işlemi poliamid yapılı kumaşın nem yönetim özelliklerini etkileyen bir parametre olarak görülmüştür. Nihai hedef doğrultusunda belirlenen öncelikler dikkate alınarak sıralama elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, as the living standards are concerned, the expectations of the users are increasing more and more. The standards of comfort that make people feel comfortable in the environment, aesthetics and design are now higher for the user. The conditions to be described with the comfort features of the clothes are moisture, water and air permeability values of the fabric. Rather than daily life, especially those who are engaged in active sport or who do not sports as professionals, pay more attention to the comfort features of sportswear and want to feel good when doing sports. As a result of these evaluations, polyamide has been chosen as the most preferred type of fabric for active sports wearers and a work plan has been developed for evaluating the data obtained as a result of repeated washing of this fabric which has comfort characteristics. A wide variety of studies have been carried out in the literature regarding moisture transfer properties, drying rate properties and other performance characteristics for comfort evaluation in knitted fabrics. Studies on the performance of atmospheric plasma processing, using atmospheric plasma processes have been carried out under different conditions in relation to the effect of atmospheric plasma processing on capillarity performance; but work on active sports clothes and their performance after repeated laundering produced with seamless knitting technology is very limited. The effect of plasma treatment on important moisture management properties such as capillary wetting, water vapor permeability, air permeability and drying rate has been investigated in this dissertation. In addition, the effect of repeated laundering on comfort features was also assessed. Data obtained as a result of the experimental studies are discussed with SPSS 20 software package and ANOVA with bivariate correlation analysis and TOPSIS evaluations. As a result of the study, plasma conditions and finishing conditions were found to be effective in almost all tested comfort properties. In addition, fabric structure properties (physical parameters such as thickness and porosity) are also found as parameters affecting moisture performance of products. According to the evaluation results, atmospheric plasma treatment is seen as a parameter that influences the moisture management properties of the polyamide fabric. The ranking was achieved by considering the priorities determined in the final target direction.