Atmosferik plazma yüzey işlemi ile farklı şartlar altında kauçuk-nonwoven arası yapışma davranışının geliştirilmesi
Development of the behaviour of adhesive bonding in different conditional with atmospherical plasma surafce treatment
- Tez No: 594839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR ÇAVDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, kauçuk malzeme ile nonwoven malzemelerin yapıştırılması sırasında uygulanan atmosferik plazma yüzey işleminin etkileri araştırılmıştır. Farklı malzemelerin yapıştırılmasında yaşanan en büyük sıkıntılardan biri malzemenin düşük yüzey enerjiye sahip olmasından dolayı ortaya çıkan yapışma problemidir. Döner mil keçelerin üretiminde büyük çoğunlukla kullanılan kauçuk malzemenin, yapıştırılmasında istenilen yapıştırma kuvvetini elde edebilmek için kauçuk malzemenin yapıştırıcı uygulanacak tabakasının yüzey enerjisini yükseltmeye ihtiyaç duyulabilmektedir. Bu çalışma ile atmosferik plazma yüzey işlemi ile farklı ortam şartlarında ve farklı malzemeler kullanılarak yapışma kuvvetinde meydana gelen artış ortaya konulmuştur. Atmosferik plazma uygulanan parçaların yüzey kontrolleri de su kırılma testi ile yapılmıştır. Atmosferik plazma yüzey işlemi uygulanmış parçalar ile yüzey işlemi uygulanmamış parçaların yapışma davranışları, aynı şartlar altında farklı kauçuk malzemelerinin atmosferik plazma yüzey işlem ile yapışma kuvvetine karşı gösterdikleri etkileri ve farklı şartlar altında aynı kauçuk malzemenin atmosferik plazma uygulaması sonrası gösterdikleri yapışma davranışları incelenmiştir. Atmosferik plazma yüzey işlemi, kauçuk malzeme yüzeyi ile nonwoven yüzeyler arasında oluşan yapışmanın nitelik ve direnci geliştirmesinin yanında oluşan bu yapıştırma özellikleri döner mil keçelerinin çalıştığı ortam şartlarında da etkisini korumaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is conducted on atmospheric plasma surface treatment applied during rubber and nonwoven materials bonding process. One of the most important problem in bonding two different materials together is due to low surface energy of the material. The rubber material that is used for producing rotary shaft seals shall be enhanced layer of surface energy in order to achieve required bonding force during bonding process. By utilization of atmospheric plasma surface treatment in two different environment and with two different materials bonding force has been enhanced. Surface control of the parts that are applied atmospheric plasma has been carried out by doing breaking test with water. Bonding behaviours of parts with atmospheric plasma surface treatment and without atmospheric plasma surface treatment is investigated i.e. effects against bonding force with atmospheric plasma surface treatment and bonding behaviour of a rubber with two different conditions after atmospheric plasma surface treatment. Besides the atmospheric plasma surface treatment is being an enhancer for bonding between rubber material surface and nonwoven surface in the matter of bonding quality and resistance, it also conserves its bonding features in the working environments of rotary shaft seals.