Scour protection around the silender pile under waves
Narin kazıklar etrafında dalga etkisi ile oluşacak oyulmalara karşı koruma önlemlerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 496468
  2. Yazar: SAMAD JAHANGIR SOUFIANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET ÇOKGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kazıklar oldukça bilinen kıyı yapılarından olmalarına karşın deniz kasıkları etrafındaki oyulmalar köprü ayağını oluşturan kazıklardaki ouyulmalara göre, dalga ve akıntı ile dalganın birlikte etkimesinin oluşturduğu çok karmaşık akım koşulları nedeniyle çok daha az incelenmiştir. Kazığın çapı dalga boyuna göre röletif olarak oldukça küçükse bu tip yapılara narin kazık adı verilir. Kazıkların stabilitesi açısından kazık etrafındaki oyulmalar belki de en önemli problamdir. Bu tip kazıklar etrafında tabanda meydana gelen akım kaynaklı oyulmalar sadece akım koşullarına bağlı değil aynı zanamdana kazık etrafındaki katı madde özelliklerine de bağlıdırlar.
Özet (Çeviri)
Sediment transport is an important issue within marine civil engineering; it deals with some of the most serious environmental problems, such as soil erosion in rivers and ero-sion of seabed near ocean shores. Some of the other topics where sediment transport is of importance are the littoral transport near the coastline and coastal erosion in the arctic areas. In particular, river erosion and ocean bed erosion forced due to hydraulic and coastal structures like abutment, pier, weir and breakwaters is of special practical and economical interest in the field of marine civil engineering.