Ortaokul düzeyinde kodlama öğretimine ilişkin öğretmen ve öğrenci görüşleri
Teachers and students views regarding coding education on secondary school level
- Tez No: 496511
- Danışmanlar: PROF. ERALP HÜSEYİN ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108137
Özet
Bu çalışma ortaokul düzeyinde kodlama öğretimine ilişkin öğretmen ve öğrenci görüşlerini incelemeyi amaçlamıştır. Bu doğrultuda öğretmen ve öğrencilerin kodlama öğretiminde problem çözme, eleştirel düşünme, yaratıcı düşünme ve ders süreci hakkındaki görüşleri belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma tarama modeli kullanılarak hazırlanmıştır. Anket aracılığıyla nitel ve nicel veri toplanmış; nicel veriler frekans dağılımı yöntemi ve betimsel istatistik tekniğiyle, nitel veriler ise betimsel analiz yöntemi ile incelenmiştir. Araştırmanın katılımcılarını 102 Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersi öğretmeni ve 527 altıncı sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışmada öğretmen ve öğrencilerin kodlama öğretiminde; • Problem çözmeye ilişkin görüşlerinin olumlu olduğu, • Eleştirel düşünmeye ilişkin görüşlerinin olumlu olduğu, • Yaratıcı düşünmeye ilişkin görüşlerinin olumlu olduğu, • Ders sürecine yönelik görüşlerinin olumlu olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Ayrıca öğretmen ve öğrenci görüşleri arasında fark bulunmamaktadır. Ancak öğretmen görüşlerinin öğrenci görüşlerine göre daha olumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to anlyze teachers' and students' views regarding coding education on secondary school level. In this direction, the views of teachers and students' are tried to be determined about problem solving, critical thinking, creative thinking and course process in coding education. In this study, survey research model is used. Qualitative and quantitave data is collected via survey; quantitative data is analyzed by freuency distribution and descriptive statistics,qualitative data is analyzed by descriptive analysis. Participants of the research consists of 102 Information Technologies Teachers and 527 sixth grade students. In the study, on coding education of teachers and students • Views on problem solving, • views on critical thinking, • Views on creative thinking • Views on lecture process are resulted in being positive. Furthermore, there is no difference between the views of teachers' and students. But teachers' views are more positive than students'.