Bilişim teknolojileri öğretmenlerinin kodlama öğretimine ilişkin görüşlerinin incelenmesi
An investigation of information technologies teachers' opinions on coding teaching
  1. Tez No: 561286
  2. Yazar: FİGEN EĞİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜKSEL DENİZ ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bilgisayar Bilimleri Eğitimi, her geçen gün daha fazla sayıda ülkenin eğitim-öğretim müfredatlarına eklenen bir çalışma alanıdır. Bilgisayar Bilimleri Eğitimi Türkiye'de de birçok proje ile eğitim-öğretimde yer almaya başlamış ve yakın dönemde ortaokulların öğretim programına dâhil edilmiştir. Bu bağlamda etkili birkodlama öğretimi gerçekleştirebilmek için, öncelikle bu alanda eğitim veren öğretmenlerin görüş ve uygulamalarının dikkate alınması yerinde olacaktır. Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de ortaokul düzeyinde Bilişim Teknolojileri eğitiminde görev alan Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinin, kodlama öğretiminde kullandıkları araçlara, öğretim yöntemlerine ve ölçme değerlendirme yöntemlerine ilişkin görülerini ortaya koyabilmektir. Araştırma karma desende kurgulanmış olup, ilk olarak“Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinin Kodlama Öğretimine İlişkin Görüşleri”anketi geliştirilmiştir. Geliştirilen bu anket ile Kodla(Ma)nisa Projesi kapsamındaki 105 Bilişim Teknolojileri öğretmenindenkodlama öğretimi için kullandıkları kodlama araçları, öğretim yöntemleri, etkinlikler ve ölçme değerlendirme yöntemlerine ilişkin veri toplanmıştır. Ardından ankete ilişkin bulguları sebepleriyle birlikte ortaya koyabilmek üzere en az 3 yıldırkodlama öğretimi yapmakta olan 9 öğretmen ile yarı-yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre öğretmenlerin kodlama öğretiminde en çok blok tabanlı ve robotik kodlama araçlarını; gösterip yaptırma, oyun tabanlı ve dene, kurcala, öğren öğretim yöntemlerini; gerçek yaşam problemlerine çözüm üreten uygulamalar geliştirme ve oyun yazma etkinliklerini kullandıkları görülmüştür. Öğretmenler ayrıca ölçme ve değerlerlendirme için uygulama sınavı, proje ve öğrenci ürün dosyası kullanmaktadırlar. Araştırmada öğretmenler, kodlama araçlarının eğlenceli olmaları, uygulamadaki kolaylığı, görselliği, içerdiği etkinliklerin kolaydan zora sıralanması ve öğrenci seviyesine uygunluğu bakımından eğitim öğretim sürecine yarar sağladığını belirtmişlerdir. Ayrıca öğretmenlerin kodlama öğretimini, eğitsel sürecin çıktıları açısından öğrencilerde üretkenliği arttırma ve düşünme becerileri kazandırma konusundaki katkıları nedeniyle kullandıkları bulgulanmıştır. Öğretmenlerin en çok kullandıkları öğretim yöntemleri hakkındaki görüşleri irdelendiğinde ise bu öğretim yöntemlerini kullanma sebepleri olarak öğrenmeyi zenginleştirme, kalıcı öğrenme sağlaması, çevresel koşullar temalarının öne çıktığı tespit edilmiştir. Öğretmenlerin ölçme ve değerlendirme yöntemlerine karar verirken süreci değerlendirme imkanını, özdeğerlendirme imkanını ve yönetsel koşulları göz önünde bulundurdukları bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Computer Science Education is an realm of study which is added to continuously increasing number of states' educational curriculum. Computer Science Education has taken a place in education system with many projects in Turkey and also it's added to secondary school's education programmes in the recent time. Within this contex, taking in consideration opinions and implementations of teachers who provide education in this realm, will be convenient in order to perform an effective teaching of coding. The aim of this dissertation is to assert preferences in coding teaching and reasons of their preferences of the Information Technologies' teachers who take charge in education of information technologies at secondary school level. This research has been designed in composite order, at first the survey that named“Opinions of Information Technologies' Teachers on Teaching to Codify”has been enhanced. Data set collected from 105 Information Technologies Teacher who are within the scope of Kodla(Ma)nisa Project, about teaching tools that they use for coding teaching, teaching methods, activities and methodology of assessment and evaluation, has been captured via this survey which is generated before. After that, interviews with 9 Teachers who have been conducting coding teaching at least three years, have been performed in order to assert reasons of those preferences which are denoted in surveys. According to the findings of the research, it's been observed that teachers use Block-Based and robotic coding tools; learning by doing, game-based and try, rake up, learn education methods; designing applications which offer solutions for real life problems and game writing activities. Moreover, teachers use assessment and evaluation by doing examination includes practice and students's portfolio. In this research, teachers asserted that coding tools are useful for education process in terms of being entertaining, simplicities in applying, their visuality, enumerating their activities from easy to difficult. Besides it's revealed that teachers use coding teaching because of the fact that this education contributes to prolificacy of students in terms of educational process' outcomes and contributes about upskilling for students. Once discussing teachers' opinions about education methods which are most used, it's ascertained that prominent reasons of using those education methods are to enhance learning, providing permanent learning and themes environmental conditions. It's ascertained that teachers take into consideration facility of process' appraisal, facility of self-evaluation and administrative conditions when they make decisions on assessment and evaluation methods.