Römork tipi araçlar için hafifletilmiş bir havalı disk fren tasarımı
Weight reduced air disc brake design for trailer type commercial vehicles
- Tez No: 496513
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSUN BALTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Ekonomik büyüme ve hızla gelişen iletişim teknolojileri sayesinde birbirine uzak bölgelerde üretilen ürünlerin ticaret hacmi giderek artmaktadır. Her gün çok sayıda ürün bir noktadan diğerine taşınmakla birlikte bu taşımacılığın büyük bir kısmı karayolu vasıtası ile yapılmaktadır. Büyüyen taşımacılık pazarında rekabetçi ve güvenilir fren ve fren bileşenlerinin ihtiyacının önemi görülmektedir. Pazarda yeni bir ürünün tercih sebebi olması adına rekabet gücünün yüksek olması için maliyet ve ağırlık kalemleri haricinde etkili olan, değişiklik yapabileceğiniz bir kalem maalesef bulunmamaktadır. Maliyet ve Ağırlığı düşürmek için özgün tasarıma sahip, mevcut sistemlerin yerini kolayca alabilecek bir ayar mekanizması tasarımı kaçınılmazdır. Fren imalatçıları genellikle ağırlık azaltımı yaparak maliyet düşürme eğilimindedirler; yapılan çalışmalara bakıldığında bu çalışmaların genellikle döküm parçalar üzerinde yoğunlaştığı gözlemlenmiştir. Döküm imalat yöntemi hassasiyeti, hafifleştirme sonrası maça gereksinimleri ve kalıp maliyetleri dolayısıyla hafifleştirmenin ayar mekanizması üzerinde yapılmasını gerektirmiştir. Bu çalışmada ayar mekanizması parçalarının çalışma yapısı yeniden tasarlanarak, daha az alt bileşenden oluşan, alt bileşenlerinin imalatı kolay olan, hafif bir ayar mekanizması tasarımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
By the means of economical increment and rapidly developed technologies, trade is being constantly increased between regions which are far from each other. Everyday most of goods are transported by Road vehicles. Requirement of importance of competitive and reliable brake systems have been seen that in transport Market. Reasons for preference for a new product in the market are cost and weight. In order to reduce cost and weight, it's inevitable that designing Adjuster mechanism which can be implemented instead of current products. Most of brake suppliers are tended to make weight optimization and general target is reducing the weight of heavy casting parts. Casting method sensitivity after optimized designs that usually require cores and high investment for casting dies show us necessity of optimization on adjuster mechanism. In this study, number of adjuster components is reduced and weight reduction is achieved and above all unique design adjuster mechanism is done, thereby re-designing the components.