Çinko oksit nanoşeritlerin elektriksel ve optik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of optical and electric properties of zinc oxide nanori̇bbons
  1. Tez No: 496518
  2. Yazar: BERNA UYANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ESEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Farklı büyüklüklerde birim hücrelerden oluşan tek tabakadan oluşan hekzagonal çinko oksit nanoşeritlerde ve bu şeritlerin oksijen ve çinko boşlukları içeren yapılarında iletkenlik, yoğunluk fonksiyonel teorisi (DFT) ve dengedışı Green fonksiyonları; durum yoğunluğu (DOS), soğurma katsayıları ve kırılma indisleri DFT+1/2 ve Kubo-Greenwood formülü kullanılarak hesaplandı. ZnO, geniş ve doğrudan optik bant aralığına sahip bir malzemedir. Zn atomun 3d orbitali, DFT hesaplarında, optik bant aralığının beklenenden çok düşük çıkmasına neden olur. DFT+1/2, ZnO optik bant aralığının daha doğru hesaplanmasında kullanılan başarılı bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
The conductivity of hexagonal zinc oxide nanoribbons composed of single layers of unit cells of different sizes and their structures containing oxygen and zinc vacancies were calculated via densiy functional theory (DFT) and non equilibrium Green functions method; density of states (DOS), absorption coefficients and refractive indices were calculated using the DFT+1/2 and Kubo-Greenwood formulas. ZnO is a material having a wide and direct optical band gap. The 3d orbital of Zn atom caused the optical band gap is rather low than expected value in DFT calculations. DFT+1/2 is a successful method for more accurate calculation of ZnO optical band gap.