Search for new particles decaying to dijet at √s=13 TeV proton-proton collisions with data scouting technique at CMS
CMS'de veri tarama tekniği ile √s=13 TeV proton-proton çarpışmalarında iki-jet'e bozunan yeni parçacıkların araştırılması
- Tez No: 496522
 - Danışmanlar: PROF. DR. İSA DUMANOĞLU, DOÇ. DR. SERTAÇ ÖZTÜRK
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 2018
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu tezde iki-jet değişmez kütle spektrumu ölçümü ve dar iki jet rezonansı için araştırmalar sunulmuştur. İki-jet kütle verileri PYTHIA'dan gelen QCD öngörüsü ile kıyaslanmıştır. 1.9 fb1' lık toplam ışınlığa karşılık gelen ve kütle merkezi enerjisi 13 TeV olan proton-proton çarpışmasından gelen veri, 2015 yılında Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nda CMS detektörü ile alınmıştır. CMS detektörü tarafından ölçülmekte olan iki ana jet arasındaki pseudorapidite farkının, her bir jetin η_jj
Özet (Çeviri)
A search for narrow dijet resonances and a measurement of the dijet invariant mass spectra are presented in this thesis. The dijet mass data are compared to the QCD predictions from PHYTIA. The data from proton-proton collisions at center-of-mass energy of 13 TeV corresponding to an integrated luminosity of 1.9 fb1, recorded with the CMS detector at the Large Hadron Collider (LHC) in 2015. It is required that the pseudorapidity separation of the two leading jets are measured with the CMS detector to satisfy |〖∆η〗_jj |