Sağım sonrası ısı uygulaması ve depolama esnasında keçi sütünde meydana gelen bazı değişmeler
The changes in goat milk during heating and storage after milking
- Tez No: 496536
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada; keçi sütünün farklı sıcaklıklarda ısıtılması ve farklı ambalaj materyallerinde depolanması sırasında meydana gelen değişmeler incelenmiştir. Bu amaçla Bolu'da keçi sütü üreten bir çiftlikten alınan örnekler iki gruba ayrılmış, birinci grup 65 °C'de 30 dakika (DP) ve ikinci grup 95 °C'de 5 dakika (YP) pastörize edilmiştir. Pastörize edilen her bir grup süt örneği, tekrar ikiye ayrılarak farklı ambalaj kaplarına (şeffaf cam ve amber cam) dolum yapılmıştır. Deneme iki tekerrürlü yapılmıştır. Örnekler çiğ sütten, ısı uygulamalarından sonra ve depolamanın (+4 °C) 0., 5. ve 10. günlerinde alınmıştır. Alınan süt örneklerinde pH, asitlik, kuru madde, yağ, protein, alkali fosfataz, toplam hidroksimetilfurfural (HMF), enzimatik olmayan esmerleşme bileşikleri (EOEB), A, E, B1, B2, B12 vitaminleri ile viskozite, sedimentasyon ve renk değişimleri izlenmiştir. Çiğ keçi sütüne uygulanan ısıl işlemlerin ardından alınan örneklerde, ısıtma işlemlemlerinin keçi sütü örneklerinde kurumadde oranının artmasına neden olduğu (P0.05). Süt örneklerinin pH ve sedimentasyon değerleri YP ile ısıtılmış örneklerde önemli (P0.05) bulunmuştur. Isıl işlem görmüş süt örneklerinde HMF ile EOEB değerleri ısıtma derecesi arttıkça artış göstermiştir (P0.05). Örneklerin asitlik değerleri, depolama boyunca artış göstermiştir. DP ve YP ile ısıtılan ve farklı ambalajlarda saklanan örnekler arasında pH değerleri önemsiz (P>0.05) bulunmuştur. DP ve YP süt örneklerinin HMF ve EOEB değerleri birbirinden farklı (P0.05) bulunmuştur. DP ve YP ile pastörize edilerek farklı ambalajlarda ambalajlamanın ve farklı sürelerde depolamanın incelenen vitaminler üzerine etkisi önemsiz çıkmıştır (P>0.05). Sedimentasyon değerleri YP yöntemiyle ısıtılan sütlerde ve depolamanın 10. gününde yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the changes in goat milk were investigated during heating at different temperatures and storage in different packaging materials. For this purpose, samples from a farm producing goat milk in Bolu were divided into two groups, the first group was pasteurized at 65 °C for 30 minutes (LP) and the second group at 95 °C for 5 minutes (HP). Each group of pasteurized milk samples was again divided into two group and filled into different packaging containers (transparent glass and amber glass). The trial was conducted in two replicates. Samples were taken from raw milk and heat treated milks and on 0th, 5th and 10th days of storage period (+4 °C). Viscosity, sedimentation and color changes and also pH, acidity, dry matter, fat, protein, alkaline phosphatase, total hydroxymethylfurfural (HMF), nonenzymatic browning compounds (EOEB) and vitamins A, E, B1, B2 and B12 were observed in milk samples. In the samples taken after the heat treatment applied to the raw goat milk, the heat treatment caused the increase of the dry matter ratio in the goat milk samples (P0.05). The pH and sedimentation values of the milk samples increased significantly (P0.05). In heat treated milk samples, HMF and EOEB values increased as the heating temperature increased (P0.05). The acidity values of the samples increased during storage. Values of pH were not significant (P>0.05) among the samples heated with LP and HP and stored in different packages. The HMF and EOEB values of the LP and HP milk samples were different (P0.05). The effects of pasteurization on investigated vitamins with LP and HP, storing in different packaging materials and storage at different times were negligible (P>0.05). Sedimentation values were found to be high in milk heated by HP method and on the 10th day of storage.