Savunma sanayisinde cmt uygulamalarının incelenmesi
The investigation of cmt applications in defense industry
- Tez No: 545011
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ASLANLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Engineering Sciences, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, savunma sanayisinde kullanılmaya başlanan CMT- MIG Robotik yöntemi, geleneksel MIG yöntemiyle karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma için iki farklı numune hazırlanmıştır. Numune malzemeleri EN AW 5083 H321 olarak seçilmiştir. Hazırlanan numune parçalar geleneksel MIG ve CMT-MIG Robotik yöntemiyle, kaynaklı birleştirmesi yapılmıştır. Birinci numune, savunma sanayinde basınç altında çalışan bir parçanın gizlilikten dolayı tasarımı değiştirilerek talaşlı imalatta üretimi yapılmıştır. Talaşlı imalatı yapılan parçanın kaynak öncesi CMM ölçümü, kaynak sonrası CMM ölçümü yapılarak deformasyon miktarları kıyaslanmıştır. Ölçüm sonrası 30 Bar basınç ile test edilmiştir. İkinci numune parça ise 6 mm kalınlığında, 150 x 300 mm boyutlarında iki parçaya Y kaynak ağzı açılmıştır ve paslanmaz altlık kullanılarak alın alına kaynağı yapılmıştır. Bütün numune parçalara, kaynak sonrası görsel muayene ve penetrant testi yapılmıştır. Kaynaklı bölgelerden numuneler çıkarılarak çekme, eğme, makro, mikro ve mikro sertlik taraması yapılmıştır. Bu çalışma sonucunda CMT-MIG Robotik yönteminin, geleneksel MIG yöntemiyle aynı basınç, mekanik özellik ve metalografik inceleme sonuçları verdiği tespit edilmiştir. Isı girdisinin düşük ve kaynaklı mukavemetinin yüksek olması istenen yerlerde bu yöntemin kullanılmasının uygulacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, CMT-MIG Robotic method which starting to be used in defense industry is compared with conventional MIG method. Two different sample are prepared for this study. EN AW 5083 H321 is chosen as sample materials. Prepared sample materials are welded by conventional MIG and CMT MIG methods. The first sample was produced in the production of machining by changing the design of a working part under the pressure in the defense industry due to confidentiality. CMM measurement of welded parts and pre-welded CMM measurements were made and deformations were compared. Tested at 30 bar pressure after measurement. The second sample which made of two pieces of 6 mm thickness and 150 x 150 mm dimensions prepared for Y welding groove and welded to the forehead by using stainless steel weld backing. Visual test (WT) and penetrant test (PT) were performed on all sample parts after welding. Tensile bending, macro, micro tests and micro hardness screening were performed on preparing samples from welded areas. As a result of this study, it was found that CMT MIG Robotic Method gave the same pressure, mechanical property and metallographic examination results as the conventional MIG method. It is concluded that this method is appropriate to use in places where need low heat input and high welded strength is desired.