Manyetik katı faz mikroekstraksiyon yöntemi ile selenyumun ayrılması, zenginleştirilmesi ve grafit fırınlı atomik absorpsiyon spektrometresi ile tayini
Separation and preconcentration of selenium by magnetic solid phase microextraction and its determination by graphite furnace atomic absorption spectrometry
  1. Tez No: 496567
  2. Yazar: AYŞE NİHAN AÇIKKAPI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TÜZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada yeni sentezlenmiş ve karakterize edilmiş polistiren-g-polioleik asit-g-polietilen glikol kopolimeri manyetik hale getirildi ve selenyum iyonlarını ayırmak için katı faz mikroekstraksiyonu yönteminde manyetik adsorban olarak kullanıldı. Ayırma işleminde neodmiyum magnet kullanıldı. Çeşitli analitiksel parametreler pH, adsorban miktarı, çalkalama süresi, örnek hacmi gibi optimize edildi. Selenyum iyonlarının geri kazanımı üzerine bazı katyon ve anyonların matriks etkileri incelendi. Adsorban üzerinde tutulan selenyum iyonları 2 mL 0.5 mol L-1 HCl ile elüe edildi. Adsorbanın tayin kapasitesini bulmak için batch (çalkalama) yöntemi kullanıldı. Tayin kapasitesi 11.5 mg g-1 olarak hesaplandı. Zenginleştirme faktörü 50 bulundu. Gözlenebilme sınırı (LOD) 6.06 ng L-1 ve kantitatif tayin sınırı (LOQ) 20 ng L-1 bulundu. Zenginleştirme işleminden sonra kalibrasyon eğrisi 0.02-2.0 µg L-1 aralığında doğrusal bulundu. Bağıl standart sapma (BSS) % 3.2 olarak bulundu. Yöntemin doğruluğu standart referans maddeler kullanılarak sağlandı. Optimize edilen yöntem doğal sulara ve bazı gıda maddelerine başarıyla uygulandı.
Özet (Çeviri)
In this study, newly synthesized and characterized polystyrene-g-polyoleic acid-g-polyethylene glycol graft copolymer was magnetized and used as an magnetic adsorbent in the solid phase microextraction method for separation of selenium ions. Neodymium magnet was used for separation. Various analytical parameters such as pH, adsorbent amount, mixing time, sample volume, etc. were optimized. The matrix effects of some cations and anions were studied on the recovery of selenium ions. The adsorbed selenium ions were eluted with 2 mL of 0.5 mol L-1 HCl. The batch method was used for calculating adsorption capacity. The capacity of adsorbend was calculated as 11.5 mg g-1. The enrichment factor was found as 50. The limit of detection (LOD) and limit of quantification (LOQ) were found 6.06 ng L-1 and 20 ng L-1, respectively. After the enrichment, the calibration curve was linear in the range of 0.02-2.0 μg L-1. Relative standard deviation (RSD) was found 3.2 %. The accuracy of the method was confirmed by using standard reference materials. The optimized method was successfully applied to natural waters and some food samples.