Kazova Vasfi Diren Tarım İşletmesi süt sığırcılığı faaliyetinin ekonomik analizi
Economic analysis of dairy farms in Kazova Vasfi Diren Agriculture enterprises
  1. Tez No: 496571
  2. Yazar: HALİT ALYEŞİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE GÖZENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, Kazova Vasfi Diren Tarım İşletmesi süt sığırcılığı bölümünün üretim masrafları ve ürün maliyetlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda 2016 yılı gerçek üretim şartlarında süt sığırcılığı faaliyetine ilişkin muhasebe ve işletme kayıtları kullanılmıştır. 2016 yılı verilerine göre, işletmenin masraf unsurları arasında toplam masrafların %52.09'unu yem masrafları, %17.17'sini işçilik masrafları, %12.63'ünü amortismanlar, %2.11'ini ilaç masrafları ve %16.00'sını ise diğer masrafların oluşturduğu tespit edilmiştir. Gelir kaynaklarının %71.27'lık kısmını süt gelirleri, %7.62'sini erkek buzağı gelirleri, %16.53'ünü sigorta hasar gelirleri ve %4.58'ini desteklemelerin oluşturduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the inputs and costs of the milk cattle section of the animal husbandry branch of Kazova Vasfi Diren Agriculture Enterprises. For this purpose, in the actual production conditions of 2016 year, the accounting and operating records related to dairy cattle activity were used. According to results 2015 year; percentage of total cost of the enterprise's cost elements was found to be 52.09% for feed costs, 17.17% for technical staff and labor costs, 12.63% for depreciation expenses, drug costs with 2.11% and other expenditures with 16.00%. Income sources were determined as 71.27% milk incomes, 7.62% male calf incomes, 16.53% insurance damage incomes, 4.58% supports.