Tokat doğal üvez (Sorbus domestica L.) populasyonundan seçilen genotiplerin performansları (seleksiyon II)
Performances of service tree (Sorbus domestica L.) genotypes selected from Tokat province
- Tez No: 496570
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZNUR ÖZ ATASEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma Tokat yöresinden selekte edilen ve koruma altına alınan bazı üstün özellikli üvez genotiplerin performanslarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi alanına kurulan muhafaza bahçesinde 2015-2016 yılları arasında yürütülmüştür. Araştırmada 6 genotip incelemeye alınmış, fenolojik, morfolojik ve bazı kimyasal gözlem ve analizler yapılmıştır. Fenolojik olarak tüm genotipler kendi ekolojilerinden daha erken çiçek açmış, meyve tutum oranları daha düşük olmuştur. SÇKM, pH değerleri benzer olurken, titre edilebilir asitlik değerleri kendi ekolojilerindekilerden daha düşük tespit edilmiştir. Genel olarak tüm genotiplerin taç hacimleri daha düşük belirlenmiştir. Meyve ağırlıkları ortalama; 8.61-16.10 g arasında belirlenmiştir. Genotiplerin ortalama tohum sayıları 1.61-2.59 (adet/meyve), yaprak alanları ise 57.12-68.26 cm² arasında belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determinethe performances of some high quality service tree genotypes selectedand protected from Tokat region. The study was carried out between 2015 - 2016, in conservation parcel, at Gaziosmanpaşa University, horticulture research and practice garden. Phenological, morphological and some chemical observations and analyzes were carried out with six genotypes. Phenologically, all genotypes bloomed earlier than those of their own ecologies, and with lower rates of fruiting. While TSS and pH amounts was similar values, titratable acidity values are lower than those of their own ecologies. In general, all genotypes had a lower crown volume. Fruit weights were average; 8.61-16.10 g. The average number of seeds in the genotypes was determined as 1.61-2.59 and the leaf area was 57.12-68.26 cm².