Fenilüre içeren siyanopiridin türevlerinin sentezi
Synthesis of phenylurea containing cyanopyridine derivatives
  1. Tez No: 496575
  2. Yazar: AYŞEGÜL DİNÇER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİHA BURCU GÜRDERE, YRD. DOÇ. DR. HAYREDDİN GEZEGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışmasında fenilüre birimi içeren yeni bir sınıf siyanopiridin türevlerinin (10a-e ve 11a-e) sentezi ve karakterizasyonu gerçekleştirildi. Çalışmada öncelikle 4-aminoasetofenon (1)'a fenil izosiyanat (2) ve 4-klorofenilizosiyanat (3) ilavesi ile toluen içerisinde yaklaşık 4 saat reflüks edilmesiyle çıkış öncüsü fenilüre sübstitüe asetofenon türevleri 4 ve 5 bileşikleri sentezlendi. Daha sonra 4 ve 5 bileşikleri bazik ortamda benzaldehit türevleri (6a-e) ile reaksiyona tabii tutularak fenilüre sübstitüe kalkon türevleri (7a-e ve 8a-e) sentezlendi.Çalışmanın son aşamasında; fenilüre sübstitüe kalkon türevlerinin (7a-e ve 8a-e) malononitril ile reaksiyonu sonucu hedef bileşikler olan fenilüre birimi içeren siyanopiridin türevlerinin (10a-e ve 11a-e) sentezi gerçekleştirildi. Sentezlenen tüm bileşiklerin yapıları spektroskopik yöntemler kullanılarak (NMR, IR ve Elemental Analiz) aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a new class of cyanopyridine derivatives (10a-e and 11a-e) containing the phenylurea unit was synthesized and characterized. In the study, firstly, the starting compounds phenylurea substitution acetophenone derivatives 4 and 5 were synthesized by refluxing 4-aminoacetophenone (1) with isocyanate (2) and 4-chlorophenyl isocyanate (3) in toluene for about 4 hours. The compounds 4 and 5 were then reacted with benzaldehyde derivatives (6a-e) in basic medium to synthesize phenylurea substituted chalcones derivatives (7a-e and 8a-e). At the last stage of the study; the synthesis of cyanopyridine derivatives (10a-e and 11a-e) containing the phenylurea unit, which is the resultant target compounds by reaction of the phenylurea substituted chalcone derivatives (7a-e and 8a-e) with malononitrile was carried out. The structures of all synthesized compounds were elucidated by spectroscopic methods (NMR, IR and Elemental Analysis).