Bazı ceviz anaçlarının tuz stresine tolerans düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of salt stress level of tolerance of some walnut rootstocks
  1. Tez No: 496587
  2. Yazar: UMUT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Araştırmada Juglans sieoboldiana L., Juglans nigra L. ve Paradox anaçlarının tuza tolerans düzeyleri incelenmiştir. Ceviz anaçlarının tuza tolerans düzeylerini belirlemek amacıyla 4 sulama suyu tuzluluğu ( T0=0,3 dS/m-kontrol, T1=1,5 dS/m, T2=3 dS/m, T3=5 dS/m) kullanılmıştır. Tuz uygulamasının anaçlar üzerinde stres şiddetini belirlemek amacıyla yaprak makro ve mikro element içerikleri (NPK, Ca, Mg, Na, Cl, Cu, Fe, Mn, Zn) klorofil içeriği, yaprakçık sayısı, anaç çapı ve gövde çapı, bitki boyu, kök uzunluğu, yeni kök sayısı ve toprak tuzluluğu parametreleri incelenmiştir. Artan tuz stresine bağlı olarak bitki ve kök gelişimi ve klorofil içeriği olumsuz etkilenmiştir. Yaprak K, Ca, Mg, Na, CI içeriklerinde artış N, Fe, Ca/Na, K/Na ve Zn içeriğinde ise azalma olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, salt tolerance levels of Juglans sieoboldiana L., Juglans nigra L. and Paradox walnut rootstock were investigated. Irrigation water salinity (T0=0,3 dS/m-control, T1=1,5 dS/m, T2=3 dS/m, T3=5 dS/m) was used to determine the salt tolerance levels of walnut rootstock. In order to determine the stress intensity of salt application, leaf macro and micro element contents (NPK, Ca, Mg, Na, Cl, Cu, Fe, Mn, Zn) chlorophyll content, leaf number, rootstock and plant diameter, plant length, root length, number of new root and soil salinity parameters were investigated. With increase in salt concentration, the plant and root development and chlorophyll content were more negatively affected. Leaf K, Ca, Mg, Na, and Cl content increased N, Fe, Ca/Na, K/Na and Zn content decreased.