Sivas ili Suşehri ilçesinden toplanan bazı yabani bitki ekstraktlarının Sclerotinia sclerotiorum (Lib.) De Bary'a karşı antifungal etkisinin araştırılması
Investigation of the antifungal effect of some wild plant extracts collected from Sivas province of Susehri against Sclerotinia sclerotiorum (Lib.) De Bary
  1. Tez No: 496588
  2. Yazar: NEŞE ÖZBEY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDURRAHMAN ONARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, Sivas İl'i Suşehri İlçesi'nden toplanan 8 farklı bitkinin çeşitli kısımlarından elde edilen methanol ekstraktının Sclerotinia sclerotiorum (Lib.) De Bary'a karşı antifungal etkisi araştırılmıştır. Antifungal aktivite çalışmaları in vitro (PDA ortamı üzerinde) ve in vivo koşullarda (hıyar meyvesi üzerinde) ekstraktların 0.05, 0.1, 0.25, 0.5, 1, 2 ve 20 mg/ml dozları kullanılarak belirlenmiştir. S. sclerotiorum'un ekstraktlara karşı göstermiş olduğu miselyum gelişmeleri (mm), miselyum gelişim engellemeleri (%) ve lezyon gelişmeleri (mm) hesaplanmıştır. İn vitro koşullarda en yüksek etkiler Sambucus nigra'nın yaprak ekstraktında gözlenmiştir. Patojenin miselyum gelişimini tamamen engellemiş ve %100 miselyum engelleme oranı gözlenmiştir. İn vivo koşullar altında yapılan çalışmalarda, Berberis crataegina'nın gövde, S. nigra'nın yaprak ve Hippophae rhamnoides'in gövde ekstraktlarının 20 mg/ml dozlarında koruyucu ve tedavi edici etkileri belirlenmiştir. En yüksek koruyucu ve tedavi edici etkiler B. crataegina'nın gövde ekstraktında sırasıyla %69.37 ve %66.51 olarak bulunmuştur. Bu sonuçlara göre, elde edilen veriler ile kullanılan ekstraktların S. sclerotiorum'a karşı in vitro ve in vivo koşullarda antifungal aktiviteleri ilk defa belirlenmiştir. Doğal antifungal maddelerin, kullanımının artırılması ve uygulamaya aktarılması en önemli hususu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the antifungal effects of methanol extracts obtained from various parts of 8 different plants collected from Sivas province Susehri were investigated against Sclerotinia sclerotiorum (Lib.) De Bary. Antifungal activity studies were determined under in vitro (on Patato dextrose agar) and in vivo conditions (on cucumber fruit) using doses of 0.05, 0.1, 0.25, 0.5, 1, 2 and 20 mg/ml of extracts. Mycelium growth (mm), mycelium growth inhibition (%) and lesion growth (mm), which S. sclerotiorum showed against extracts were calculated. The highest effects on in vitro conditions were observed in leaf extract of Sambucus nigra. It has inhibited the growth of mycelium of the pathogen and 100% mycelium growth inhibition rate was observed. In studies under in vivo conditions, protective and therapeutic effects of Berberis crataegina stem, S. nigra leaf and Hippophae rhamnoides stem extracts at doses of 20 mg/ml were determined. The highest protective and therapeutic effects were found in the stem extract of B. crataegina as 69.37% and 66.51% respectively. According to these results with the data obtained, the antifungal effects of the used extracts against S. sclerotiorum in vitro and in vivo conditions were determined for the first time. Increasing the use of natural antifungal agents and transferring them to practice are the most important issues.