Sideritis montana bitkisindeki sekonder metabolitlerin izolasyonu ve karakterizasyonu
Isolation and characterisation of secondary metabolites of Sideritis montana and antioxidant activity
- Tez No: 496589
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHFUZ ELMASTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada; Sideritis montana bitkisinin metanolik özütünün ve izole edilen moleküllerin antioksidan kapasitelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Toplam fenolik madde ve toplam flavaonid miktarları sırasıyla 182.06 mg GAE/g ekstre ve 46.59 mg QE/g olarak bulunmuştur.Yapılan tüm testlerde bitkinin metanol özütünün, DPPH testinde 21.81 µg/mL (IC50), ABTS testinde 9.05 µg/mL (IC50) ve indirgeme gücü aktivitesinde 2.50 mmol TE/g değerleri ile önemli derecede antioksidan aktiviteye sahip olduğu görülmüştür.Kromatografik saflaştırma işlemlerinde bitkinin metanol özütünden klorojenik asit (1), ajugosid (2), verbaskosit (3), luteolin-7-O-glikozit (4) ve 4′-O-metilizoskutellerain-7-O-[6′′′-O-asetil-allosil-(1→2)-glikozit] (5) molekülleri başarı ile izole edilmiştir. İzole edilen moleküllerin yapıları 1D ve 2D NMR ve MS cihazları kullanılarak aydınlatılmıştır. İzole edilen moleküllerin antioksidan kapasiteleri ise DPPH, ABTS ve indirgeme gücü testleri ile değerlendirilmiştir. Verbaskosit (3) ve luteolin-7-O-glikozit moleküllerinin bütün testler en yüksek aktiviteye sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the isolation of secondary metabolites and determination of antioxidant capacities of methanolic extract of Sideritis montana were aimed. Total phenolic content and total flavonoid content were found 182.06 mg GAE/g and 46.59 mg QE/g dry weight respectively. The methanolic extract had significant antioxidant activity in all assays, with values of 21.81 µg/mL (IC50) in the DPPH, 9.05 µg/mL (IC50) in the ABTS assays, and 2.50 mmol TE/g extract in the reducing power assay. The chromatographic separations of methanolic extract of Sideritis montana were achieved the isolation of chlorogenic acid (1), ajugoside (2), verbascoside (3), Luteolin-7-O-glycoside (4) and 4′-O-methylisoscutellerain-7-O-[6′′′-O-acetyl-allosyl-(1→2)-glycoside] (5). Structural elucidations of isolated compounds were done according to spectral data obtained from NMR and MS instruments. Antioxidant activity of isolated compounds was determined DPPH, ABTS and reducing power assays. Luteolin-7-O-glycoside and verbascoside had great antioxidant activity in all tests.