Adana huzurevi ve Yenibaraj sağlık ocağı bölgesindeki 65 yaş ve üzeri yaşlıların medikososyal sorunları
  1. Tez No: 49659
  2. Yazar: BİRGÜL BİLGİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TUNÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Öz Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de 65 yaş ve üzeri nüfusun genel nüfusa oranı, gittikçe artmaktadır. Buna bağlı olarak, yaşlıların Mediko sosyal sorunları da her geçen gün daha fazla önem kazanmaktadır. Araştırmamızda, Adana Huzurevi ve Yenibaraj Sağlık Ocağı Bölgesinde, Yaşlıların sosyo-demografik özellikleri, sağlık durumları ve en sık görülen akut ve kronik hastalıkları saptanarak, iki araştırma grubu bir biri ile karşılaştırıldı. Araştırmamızda huzurevi yaşlılarından 73 yaşlı (tümü), Yenibaraj bölgesinden de rastgele örnekleme ile 95 yaşlı seçildi. Araştırmaya giren 168 yaşlıya anket uygulandı ve fizik muayeneleri yapıldı. Laboratuvar tetkiki olarak: Hematokrit, beyaz küre, tam idrar tetkiki, kolesterol, trigliserid ve Açlık Kan Şekeri (AKŞ) (Yalnızca Yenibarajda) çalışıldı. Huzurevi araştırma grubunun, %64.4'ü erkek, %35.6'sı kadındı. Yenibaraj araştırma grubunun ise %50.5'i erkek, %49.5'i kadındı. Huzurevi araştırma grubunun yalmz %4.1'i, Yenibaraj araştırma grubunun %68.4'ü evli idi. Huzurevi araştırma grubunun %32.9'u, Yenibaraj araştırma grubunun %35.8'inin eğitimleri yoktu. Huzurevi araştırma grubunda ekonomik kaynağı olanlar %50.7'iken, Yenibarajda %92.6 idi. Her iki araştırma gruplarında, günlük yaşam aktivitelerinde: %11.8 ile %28.8 arasında değişen yetersizlik bulundu. Huzurevi araştırma grubunda: ayda bir hekime başvurma sıklığı %56.2, Yenibaraj araştırma grubunda ise %3 1.6 bulundu. Son bir yılda hastahaneye yatma sıklığı, huzurevi araştırma grubunda % 1 1.0 yenibaraj araştırma grubunda ise, %5.3 idi. Huzurevi ve Yenibaraj araştırma gruplarında %2.0 ile %37.0 arasında değişen fizik ve duyu yetersizliği bulundu. Huzurevi araştırma grubunda en sık görülen hastalıkların sıklığı şu şekilde idi. Hipertansiyon (%45.2), anemi (%56.2), kardiovasküler hastalık (%30.1), genito-üriner hastalık (%31.5), dejeneratif artrit (%30.1), diabet (%17.8) oranındadır. Yenibaraj araştırma grubunda: hipertansiyon (%56.8), anemi (%37.9),kardiyovasküler hastalık (%37.9) genito-üriner hastalık (%42.1), dejeneratif artrit (%42.1), diabet (%28.4) oramnda idi. Bu çalışma ile yaşlıların mediko sosyal sorunları tanımlanmış, huzurevi ve Yenibaraj araştırma grupları karşılaştırılmış, genel sağlık durumları değerlendirilmiştir.ANAHTAR KELİMELER: İ-Yaşlılık 2-Huzurevi 3-Mediko Sosyal 4-Akut ve Kronik Hastalıklar
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The proportion of people 65 years of age older is continuously increasing in number in our country as İt is in other countries of the world. Medico-social problems of the elderly are increasingly emphasized. We aimed to determine the socio-demographic characteristics, health status and most frequent acut and chronic diseases among the elderly living at the Adana Retirement Home (ARH) and at Yenibaraj Primary Health Centre Region (YPHCR) and to compare these two groups. Seventy-tree elderly at the ARH were included in the study while 95 were selected by random sampling at the YPHCR. Questionnaries were applied to these 168 people and they underwent physical examination. The laboratory methods used were hematocritis values, white blood cell count, complete urinalysis, cholesterol, trigliceride levels, fasting blood sugar levels (only at YPHCR). The ARH group consisted of 64.4% of males and 35.6 % of females, while YBPHCR group consisted of 50.5% of males and 49.5% of females. The percentages of married were 4.1 % and 68.4% for ARH group and YPHCR group, respectively. The percentages for uneducated people were 32.9 % and 35.8 % for ARH and YPHCR groups, respectively. 50.7 % of ARH group had economical support, while this percentage was 92.6 for YPHCR group. Insufficiecy for daily activities were seen in a rate of 11.8 to 28.8 % at both groups. 56.2% of ARH group asked for medical help once a month, while 31.6 of YPHCR group did it. 11.0% of ARH group and 5.3% of YPHCR group were hospitalized in a period of one year. Physical and sensory insufficiencies were seen in a rate of 2% to 37% at both groups. The most frequent diseases at ARH group were: Hypertension (45.2 %), Anemia (56.2%), Cardiovascular disease (30.1 %),Genitourinary disease (31.5%), Degenerative arthritis (30.1%), Diabetes (17.8%), and For YPHCR groups were: Hypertension (56.8 %), Anemia (37.9%), Cardiovascular disease (37.9%),Genitourinary disease (42.1%), Degenerative arthritis (42,1%), Diabetes (28.4%). This study determined the medico-social problems of the elderly, compared ARH and YPHCR sampling groups and evaluated their general health status. XKEYWORDS l-Elderly 2 -Retirement home 3-Medico-social 4-Acut and chronic diseases XI