Henoch-Schönlein purpurası olgularında ultrason ile invajinasyon tespiti
- Tez No: 49660
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YILDIRIM ÇINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Public Health, Child Health and Diseases
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Henoch-Schönlein purpurası; non-trombositopenik purpura, artrit ve artralji, kann ağrısı, gastrointestinal sistem hemorajisi ve glomerülonefritle karakterize olan bir hastalıktır. Bu çalışmada Haydarpaşa Numune Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğinde Ocak 1991-Aralık 1995 tarihleri arasında HSP tanısı almış, yaşları 3 ile 13 arasında değişen 46 hasta retrospektif olarak incelendi. Hastaların %95.6'sında deri döküntüsü, %22'sinde eklem bulguları ve %84.7'sinde gastrointestinal tutulum tespit edildi. HSP'da karın ağrısı sık görülen bir şikayettir ve invajinasyon veya perforasyon gibi hayatı tehdit eden komplikasyonlan akla getirir. Hastalarımızın birinde klinik ve ultrasonografik olarak invajinasyon saptandı. Hastaya cerrahi girişim yapılmadan spontan redüksiyon gözlendi. Takibinde ultrasonografi bulgularının normal olduğu görüldü. Ultrasonun kolay uygulanabilir, sık tekrar edilebilir, duyarlı fakat invazif olmayan bir yöntem olarak her HSP hastasına rutinde uygulanması gerektiği sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Henoch-Schönlein purpura is a disease characterized by non-thrombocytopenic purpura, arthritis and arthralgia, abdominal pain, gastrointestinal hemorrhage and glomerulonephritis. in this study, 46 children with the ages between 3 and 13 and a diagnosis of HSP were reviewed retrospectively in Haydarpaşa Numune Hospital Child Health and Diseases Clinic över the period from January 1991 to December 1995. We observed skin lesions in 95.6%, joint findings in 22% and gastrointestinal involvement in 84.7% of the patients. Abdominal pain is a frequent complaint and raises the suspicion of such life-threatening complications as intussusception ör perforation. Öne of our patients had the diagnosis of intussusception clinically and ultrasonographically. Spontaneous reduction occurred without necessitating any surgical intervention. Ultrasonographic findings were normal during the follow-up period. We concluded that ultrasound, being an easily applicable, repeatable, sensitive but non-invasive method, should be performed in every patient with the diagnosis of Henoch-Schönlein purpura.