Şebeke yolvermeli eksenel akılı sürekli mıknatıslı senkron motor tasarımı
Design of line start axial flux permanent magnet synchronous motor
  1. Tez No: 496605
  2. Yazar: MUSTAFA EKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tezde, geçici rejimde asenkron motor gibi direk şebekeye bağlanarak yol alabilen, sürekli rejimde ise senkronlandıktan sonra yüksek verim ve güç faktörü ile çalışabilen Eksenel Akılı Sürekli Mıknatıslı Senkron Motor'un tasarımı hedeflenmiştir. Bu amaç için Eksenel Akılı Sürekli Mıknatıslı Senkron Motor'un rotor topolojisinde değişiklik yapılmıştır. Bu tez çalışmasının özgünlüğü, rotora eklenen kısa devre kafesi ile asenkron motor gibi motoru şebekeden direk yolalabilmesini sağlamasıdır. İlk olarak, 4 kutuplu 5.5 kW mil gücünde Şebeke Yolvermeli Eksenel Akılı Sürekli Mıknatıslı Senkron Motor'un analitik tasarımı gerçekleştirilmiştir. Sonra motor Sonlu Elemanlar Yöntemi ile modellenerek elektromanyetik, termal ve statik analizleri gerçekleştirilmiştir. Tasarlanan motorun prototip üretimi gerçekleştirilmiş ve deneysel sonuçlar Sonlu Elamanlar Yöntemi ile elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, IE4 standartlarında şebekeden direkt yol alabilen Eksenel Akılı Sürekli Mıknatıslı Senkron Motor üretilmiştir. Üretilen motor pompa, fan gibi sabit hız gerektiren uygulamalarda asenkron motorun yerini alabilecek yapıdadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to design a novel AF-PMSM which can be started by connecting to a line such as an asynchronous motor in a transient state and can operate with high efficiency and power factor after synchronization in steady state. For this purpose, the rotor topology of Axial Flux Permanent Magnet Synchronous Motor has been modified. The originality of this study is that the squirrel cage is added to the rotor that provides line start like an asynchronous motor during the start. Firstly, the analytical design of 4 poles, 5.5 kW shaft power Line Start Axial Flux Permanent Magnet Synchronous Motor has been carried out. Then, the motor was modeled by the Finite Element Method and electromagnetic, thermal and static analyzes were performed. The prototype production of designed motor was produced. The obtained simulation results were verified experimentally. As a result, Axial Flux Permanent Magnet Synchronous Motor which can directly start from the line has been produced in IE4 Standart. Produced motor can take the place of the asynchronous motor in applications requiring a constant speed such as fan and pump.