Tenoksikam'ın camsı karbon ve modifiye edilmiş camsı karbon elektrotlar kullanılarak voltametrik tekniklerle ilaç dozaj formlarındaki miktarının belirlenmesi
Quantitative determination of tenoxicam in drug dosage forms by voltammetric techniques using glassy carbon and modified glassy carbon electrodes
  1. Tez No: 496604
  2. Yazar: AHMET ÇABUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT SADIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, camsı karbon ve modifiye edilmiş camsı karbon elektrotlar kullanılarak, tenoksikam'ın ilaç tablet dozaj formundaki miktarı voltametrik teknikler ile belirlendi. Tenoksikam'ın hassas tayinini yapabilmek için camsı karbon (GC) elektrot yüzeyi 4-aminobenzensülfonik asitin elektropolimerizasyonu ile modifiye edildi. Camsı karbon ve modifiye edilmiş camsı karbon elektrotlarda dönüşümlü voltametri (CV) tekniği kullanılarak tenoksikam'ın elektrokimyasal davranışları incelendi. Dönüşümlü voltametri (CV), diferansiyel puls voltametri (DPV) ve kronoamperometri (CA) teknikleri kullanılarak tenoksikam'ın kantitatif tayini için optimum deney şartları araştırıldı. Farklı destek elektrotlitlerle ve farklı pH değerlerinde yapılan çalışmalara göre tenoksikam'ın indirgenme pik akımı değerinin 0,2 M asetat tamponu (pH 5,0) ortamında maksimum değere ulaştığı belirlendi. Bu yüzden, 0,2 M asetat tamponu (pH 5,0) destek elektrolit olarak seçildi. İlaç etken maddenin indirgenme pikinin pik akımı ve pik potansiyeli değerleri üzerine pH'ın ve tarama hızının etkileri dönüşümlü voltametri (CV) tekniği kullanılarak incelendi. Tenoksikam'ın kantitatif tayininde DPV tekniği kullanıldığında belirme sınırı (LOD), kantitatif tayin sınırı (LOQ) değerlerinin daha küçük olduğu ve hassaslığının daha fazla olduğu anlaşıldı. Bu yüzden tenoksikam'ın kantitatif tayininde DPV tekniği tercih edildi. İlaç tabletindeki tenoksikam miktarının tayini DPV tekniğinden elde edilen verilere göre çizilen kalibrasyon grafiğinin doğrusal olduğu konsantrasyon aralığında belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the amount of tenoxicam in the drug tablet dosage form determined by voltammetric techniques by using the glassy carbon and the modified glassy carbon electrodes. The glassy carbon electrode was modified by electropolymerization of 4-aminobenzenesulfonic acid for the sensitive determination of tenoxicam. The electrochemical behavior of tenoxicam was investigated by using cyclic voltammetry (CV) technique at glassy carbon and modified glassy carbon electrodes. The optimum experimental conditions for quantitative determination of tenoxicam were studied with cyclic voltammetry, differential pulse voltammetry (DPV) and chronoamperometry (CA) techniques. According to the studies made with by different support electrolydes and under different pH values, the reduction peak current value of tenoxicam was determined to reach to maximum current value in 0.2 M acetate buffer (pH 5.0) medium. Therefore, the acetate buffer (pH 5.0) was selected as sporting electrolyte. The effects of pH and the scan rates on the peak current and the peak potential values of reduction peak of Tenoxicam were studied by CV technique. When the quantivite determination of tenoxicam was used DPV technique, it was found that the detection limit (LOD) and the quantitative determination limit (LOQ) values are smaller and the sensitivity is higher. Therefore, DPV technique has been preferred for quantitative determination of tenoxicam. The amount of tenoxicam in the drug tablet was determined in the concentration range to be linear of the calibration graph plotted according to the data obtained from the DPV technique.