Avrupa yılan balığı (Anguilla anguilla L.) için arduino tabanlı balık sayım cihazı prototipi geliştirilmesi
Development of an arduino based fish counter prototype for European eel (Anguilla anguilla L.)
  1. Tez No: 496651
  2. Yazar: EVREN ERTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN YALÇIN ÖZDİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Biyoloji, Biyomühendislik, Fisheries Technology, Biology, Bioengineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Ekolojik ve ekonomik önemi yüksek olan Avrupa yılan balıklarının (Anguilla anguilla L.) popülasyonu yıllar içinde dramatik bir şekilde azalmış, Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) tarafından“kritik olarak nesli tehlikede”olarak kırmızı listeye alınmışlardır. Popülasyonun stok tayini, bu türün sürdürülebilir yönetimi için önemli konulardan biridir. Yılan balıklarının stok tayini için stoğa katılan balık sayısının bilinmesi gereklidir. Metamorfoz özellikleri göz önüne alındığında cam, elver, sarı ve gümüş yılan balığı evreleri için akarsuda göçleri esnasında bu verilerin ayrı ayrı toplanması önemlidir. Avrupa'da bu veriler balıkların suyun akış yönüne ters yüzerlerken tuzaklanması prensibine dayalı olarak yapılan merdiven sistemi ile manuel olarak toplanmaktadır. Bu tez çalışmasında, geleneksel yöntemlerden farklı olarak yılan balıklarının bu göç etme davranışları esnasında, merdiven sisteminden geçerken sayılabilecekleri bir sayma cihazının tasarımı hedeflenmiştir. Önerilen prototip, yılan balığı merdivenlerine göre tasarlanmış ve kısaca açık kaynak kodlu elektronik platform, ışık bağımlı direnç (LDR) ve 650 nm lazer ışığı elver yılan balıklarının sayılması için kullanılmıştır. Prototipteki ışık kaynağı farklı akış hızı ortamlarında en doğru sayımı verecek şekilde optimize edilmiş, bu prototip için bu değerin 0,05 Ls-1 olduğu, LDR sensor eşik değerinin 200 birimde iyi sonuç verdiği belirlenmiştir. Ancak prototipin büyüklüğü, konumu, merdiven sistemine olan bağlanma açısına göre optimal su akışının hesaplanması gerekliliği vardır. Dizayn edilen prototipin, yılan balığı merdivenine kolaylıkla monte edilmesi, kolay özelleştirilmesi ve ekonomik olması gibi birtakım avantajları bulunmaktadır. Söz konusu cihazın arazi koşullarında test edilmek üzere geliştirilmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
The populations of European eels (Anguilla anguilla L.), which have high ecological and economic importance, have decreased dramatically over the years and listed in International Union for Conservation of Nature (IUCN) as critically endangered. Stock estimation is one of the important issues for sustainable management of this species. In accordance with metamorphosis pattern of this species, it is important that data on numbers of migrating eels should be collected as glass, elver, yellow and silver stages separately. Manual counting methods with ladder traps are commonly used from the natural habitats while their migration to upward of streams in Europe. In this study, it is aimed to design a counting device which, unlike the traditional methods, can count the eels when they pass through the ladder system during these migratory behaviors. The offered prototype was designed for eel ladders which was briefly, powered by an open-source electronics platform, Light Dependent Resistor (LDR) and 650 nm Laser light were used to count elver eels. Several trials were conducted to test this prototype and this prototype was run in optimum flow rate of 0,05 Ls-1 and the threshold of 200 sensor value. However, the size of the device, position and slope on the ladder system will affect the optimal run conditions of this counting device. Designed prototype has several advantages such as usable with eel ladders, easy to customisation and affordable characteristics. We suggest that, this device should be improved in order to use in the field conditions.