Plastik güneş hücrelerinde kullanılabilen poli-3 hegziltiyofen'in ince film morfolojisinin optik ve elektrokimyasal özellikleri üzerine etkilerinin incelenmesi
The investigation of optical, electrochemical properties and thin film morphology effect of poly-3-hexzylthiophene used in plastic solar cells
- Tez No: 496652
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERMET KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Kimya, Kimya Mühendisliği, Energy, Chemistry, Chemical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Kaynakları ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
İlgili tez çalışmasında, polimer tabanlı fotovoltaik cihazlarda yaygın olarak kullanılan poli-3-hegziltiyofen'in (P3HT) döndürme ile kaplama yöntemiyle ince filmleri hazırlanmıştır. Hazırlanan filmler, farklı sıcaklıklarda tavlama işlemine tabi tutulduklarında ve ayrıca iyot buharına maruz bırakıldıklarında hem absorbsiyon bandında kaymalar hem de 4 nokta prop tekniğiyle ölçülen iletkenlik değerlerinde değişimler gözlenmiştir. Yapılan bu işlemler sonucunda polimerik filmlerin yüzey morfolojilerinin değişimleri atomik kuvvet mikroskobu tekniğiyle takip edilmiştir. Doplanan polimer birimine dopant olarak bağlanan iyonlar AFM tekniği ile açıkça gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, thin film of poli-3-hexylthiophene (P3HT) used in polymer-based photovoltaic devices was prepared by spin coating technique. The red shift in the UV-Vis absorption and increasing the conductivity was observed by thermal annealing and exposed to iodine vopor. Further, changes in the surface morphology of the polymeric films were investigated by atomic force microscopy (AFM) techniques. The attached dopand ions was clearly observed in the AFM images.