Çanakkale ilindeki mobilya sektöründe çalışan personelin iş güvenliği kültürü algısının incelenmesi
Investigation of occupational safety culture perceptions of employees working in furniture sector in Canakkale province
- Tez No: 496653
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA BAYCAN KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Kazalar, İstatistik, Wood Products, Accidents, Statistics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ülkemizde iş güvenliği alanında getirilen yasal uygulamalar, tedbirler ve yükümlülüklere rağmen yaşanan iş kazaları ve meslek hastalıklarından dolayı kaybedilmiş yaşamlar ve iş göremez hale gelmiş olan çalışanlar mevcuttur. İş kazaları ve meslek hastalıklarının verdiği maddi kayıplar milyon dolarları aşarken, manevi kayıplar ise ciddi boyutlarda zarara yol açabilmektedir. Bu doğrultuda, iş güvenliği alanında gerçekleştirilmesi gereken ilerlemenin gerekliliği ortaya çıkmaktadır. İş güvenliğinin sadece teorik olarak değil bir kültür olarak benimsenmesi için bu alanda yapılacak çalışmalara öncelik verilmelidir. Çalışanların çalışma ortamındaki risklerin ve bu risklerden kaynaklanabilecek tehlikelerin farkında olduğu bir çalışma ortamının oluşturulması sağlanmalıdır. Çalışmada, mobilya sektöründeki iş güvenliği sorunlarına karşın iş güvenliği kültürü algıları ve iş güvenliği bilinç düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yapılmış olan bu tez çalışması ile, Çanakkale ilindeki mobilya sektöründe çalışan personelin iş güvenliği kültürü algıları anket yoluyla elde edilen verilerden analiz edilmiştir. Literatürde yapılan çalışmalar ve bu çalışmalardan elde edilen bulgular ve sonuçlar incelenerek hazırlanan anket çalışması, mobilya sektöründe faaliyet gösteren işletmelere ziyaretler gerçekleştirilerek uygulanmıştır. Anket verileri SPSS istatistik paket programlarına girilerek değerlendirilmiştir. Çıkan sonuçlar tablo ve grafikler haline getirilip yorumlanarak, çalışanların güvenlik kültürü algıları ile ilgili genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Despite legal practices, measures and obligations brought in the field of work safety in our country, there are employees who have lost their lives and are unable to work because of occupational accidents and occupational diseases. Work losses and financial losses of occupational diseases exceed million dollars, while spiritual losses can lead to serious damages. In this direction, the necessity of the progress that must be realized in the field of work security emerges. Priority should be given to the work to be done in this area in order for work safety to be adopted as a culture, not only theoretically. It is necessary to establish a working environment where employees are aware of the risks in the working environment and the risks that may arise from these risks. In the study, it was aimed to determine the perception of occupational safety culture and occupational safety consciousness levels in spite of the occupational safety problems in the furniture sector. With this study, the work safety culture perceptions of personnel working in the furniture sector in Çanakkale province were analyzed from the data obtained through the questionnaire. The studies conducted in the literature and the findings and the findings obtained from these studies were examined and the survey study was carried out by visiting the enterprises operating in the furniture sector. Survey data were evaluated by entering SPSS statistical package programs. The outcomes are transformed into tables and graphs, and an overall assessment of employees' perceptions of safety culture is made.