Doğrusal programlama destekli coğrafi bilgi sistemleri ile kent içi ulaşım ağının modellenmesi
Modeling of urban transportation with linear programming assisted geographic information systems
- Tez No: 496679
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN CÜNEYT ERENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada Çanakkale kent içindeki ulaşım ağı, yolcuların ve işletmenin beklentileri doğrultusunda incelenmiştir. Çalışma kapsamında pilot bir bölge seçilerek, belirli zaman aralıklarında yolcu talepleri Doğrusal Programlama yöntemi ile modellenmiştir. Coğrafi Bilgi Sistemleri yardımıyla elde edilen veriler görsel olarak analiz edilmiştir. Bu tez çalışmasının giriş bölümünde, Çanakkale'deki ulaşımın gelişimi ve zamanla ortaya çıkan problemlere değinilmiştir. İkinci bölümde, ulaşım problemlerine çözüm arayan literatür çalışmaları verilmektedir. Problemi modellemek için yararlanılan Doğrusal Programlama yönteminin yapısı, varsayımları, temel şartları ve çözüm yaklaşımları üçüncü bölümde açıklanmıştır. Buna ek olarak, Coğrafi Bilgi Sistemlerinin çalışmada kullanılan analiz yöntemleri verilmiştir. Dördüncü bölümde, anket çalışmaları ile kent ulaşımının eksikleri tespit edilmiş ve bunlara çözüm aranmıştır. Son olarak, çalışmadan elde edilen sonuçlar değerlendirilmiş ve kent içi ulaşımın beklentiler doğrultusunda iyileştirilmesine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Çanakkale urban transportation network was examined in the direction of the expectations of the passengers and managers. In this context, passenger demand is modeled by Linear Programming method at certain time intervals by selecting a pilot region. The obtained data were visually analyzed with the aid of Geographic Information Systems. In the introduction to this thesis, the development of transportation in Çanakkale and the problems that arise over time have been addressed. In the second chapter, literature studies seeking solutions to transport problems are given. The structure, assumptions, basic conditions and solution approaches of the method of Linear Programming used to model the problem are explained in the third chapter. In addition, the analysis methods used in the study of Geographical Information Systems are given. In the fourth chapter, the lacks of urban transportation with the aid of the survey studies were determined and solutions were sought. Finally, the results obtained with this study were assessed and proposals for improvement of urban transportation in the direction of expectations were presented.