Etilendiamin bisborenden hidroliz ile hidrojen gazı üretimi
Hydrogen gas production from ethylenediamine bisborane by hydrolysis
  1. Tez No: 496680
  2. Yazar: MELİH ENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ÖZAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Kimya, Energy, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Kaynakları ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada hidrojen depo maddesi olarak amin boren türevi bir bileşik olan etilen diamin bisboren(EDABB) maddesi sentezlendi ve sentezlenen bu bileşikten hidrojen üretim koşulları araştırıldı. Hidrojen üretimi için kullanılacak metal katalizörlerini desteklemek için p(akrilik asit-co-vinil imidazol) hidrojeli sentezlenerek hidrojel ağ yapılarında Cu, Ni, Co nanopartiküller oluşturuldu. Hazırlanan hidrojel ağ yapılarındaki metal nanopartiküllerin Taramalı elektron misroskobu(SEM), Geçirimli elektron mikroskobu(TEM) ve X ışınları difraksiyonu(XRD) kullanılarak karakterizasyonu yapılmıştır. Daha sonra hidrojen depo materyalinin konsantrasyonu, katalizör için kullanılan metalin çeşidi ve konsantrasyonu, sıcaklık ve katalizör aktivitesi gibi çeşitli değişkenler test edilerek hidrojen üretimi için en uygun koşullar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the amine borane derivative ethylene diamine bisborane (EDABB) was synthesized as a hydrogen storage material and the conditions for hydrogen production from this material were investigated. Cu, Ni, and Co nanoparticles were formed on p(acrylic acid-co-vinyl imidazole) hydrogel, which was synthesized as a support for the metal catalyst to be used for hydrogen production. The metal nanoparticles in the hydrogel networks were characterized by using scanning electron microscopy (SEM), transmission electron microscopy (TEM), and X-ray diffraction (XRD). Subsequently, various parameters, such as the concentration of the hydrogen storage material, the metal type used for the catalyst and its concentration, temperature, and catalyst activity, were tested to determine the optimal conditions for hydrogen production.